Hlavní obsah

Ústavní soud veřejně projednává lex Babiš II

Brno
Aktualizováno

Po ostře sledovaném veřejném jednání o zkrácené valorizaci penzí svolal Ústavní soud druhé veřejné jednání pod předsedou Josefem Baxou. Týká se zpřísněného zákona o střetu zájmů nazvaného „lex Babiš II“. Normě se přezdívá podle předsedy ANO Andreje Babiše kvůli tomu, že se dotýká omezení vlastnictví médií ze strany politiků nebo podmínek pro čerpání dotací. Zákon napadlo 70 poslanců hnutí ANO.

Ústavní soud projednává zpřísnění zákona o střetu zájmůVideo: Petr Kozelka, Novinky

Článek

Zpřísnění zákona o střetu zájmů bylo dílem návrhu poslance Jakuba Michálka (Piráti). Podle hnutí ANO šlo o normu šitou na míru proti předsedovi ANO Andreji Babišovi.

Podle návrhu hnutí je norma nesouvisejícím přílepkem k původně projednávané novele zákona o sdružování v politických stranách a dalších norem, která se primárně týkala organizační struktury a řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Schválením přílepku došlo podle ANO k protiústavnímu postupu, hnutí kritizuje i obsahovou stránku novely, která prý porušuje demokratické principy jako například právo vlastnit majetek. Vláda naopak stojí za normou.

Prezident podepsal lex Babiš

Domácí

Politici podle novely například nemohou převádět média na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, což dříve učinil Babiš s holdingem Agrofert včetně mediální skupiny Mafra.

Důchody táhly, Babiš ne

Zatímco při projednávání zkrácené valorizace penzí praskala sněmovna Ústavního soudu ve švech a zájemci o jednání zaplnili všechna místa, středeční jednání se vede v o poznání komornější atmosféře, asi polovina míst zůstala neobsazená.

Hájit návrh dorazila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „Neschopní se snaží vystrnadit z politiky ty schopné, je to zaměřeno jednoznačně proti jednomu člověku. Není možné, aby vlastnictví majetku bylo omezující podmínkou pro vstup do veřejného života,“ řekla před jednáním.

„Očekávám běžné soudní jednání,“ byl o poznání stručnější ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který u Ústavního soudu zastupuje vládu.

Foto: Petr Kozelka , Novinky

Přibližně polovina míst ve sněmovně Ústavního soudu zůstala prázdná.

Vondráček: Je to přílepek

Soud už vyslechl jako svědky bývalého předsedu Sněmovny Radka Vondráčka a poslankyni Helenu Válkovou (oba ANO). „Debata není o tom, zda to je, anebo není přílepek. Je to přílepek. Soud ale musí posoudit, zda je to protiústavní,“ prohlásil před soudci Vondráček.

Ten také připustil, že vztahy mezi opozicí a koalicí jsou vyhrocené. Toho hned využil Blažek a připomněl, že některé kritizované postupy, na které si hnutí ANO nyní stěžuje, samo v předchozím volebním období využívalo.

Válková zase popsala své překvapení, jak pirátský poslanec Michálek pozměňovací návrh podal. „Michálek tam přiběhl, načetl pozměňovací návrh a druhé čtení skončilo. Nebylo možné na to vůbec reagovat, vůbec jsme o tom nevěděli. Ale pan Michálek byl spokojený, podle toho, jak se tvářil,“ sdělila soudcům.

Michálek před soudci svůj postoj hájil s tím, že rychlou akcí chtěl zabránit obstrukčnímu peklu. „Opozice vystupovala destruktivně, tak na to bylo potřeba reagovat tak, aby většina mohla prosadit své záměry. Cílem bylo dosáhnout momentu překvapení,“ vysvětlil způsob předložení normy.

Soudci ještě vyslechnou jako svědka například poslance Marka Bendu (ODS). Verdikt se ve středu neočekává.

Slovenská opozice vypracovala Lex Babiš. Chce, aby se jeho smír mohl vrátit k soudu

Evropa

Výběr článků

Načítám