Článek
U soudů napadla exekuci s tím, že je sporná a v rozporu s dobrými mravy. Argumentovala například tím, že exekutor činil kroky k prodeji její nemovitosti, ačkoliv šlo o nízkou sumu a navíc většina jistiny byla v té době už splacena. Obvodní soud pro Prahu 3 ženě nevyhověl, neboť exekuce už byla skončena. A pražský městský soud jeho rozhodnutí potvrdil s tím, že případ nenese výjimečné okolnosti, které mohou vést k zastavení již skončené exekuce.
K takovému postupu lze sáhnout v případě, kdy došlo ke zjevné nespravedlnosti například při poskytnutí spotřebitelského úvěru. Nejvyšší soud pak ženino dovolání odmítl s odkazem na to, že směřovalo proti usnesení v případu, v němž šlo o méně než padesát tisíc korun, a jde tedy o bagatelní případ.
Žena poté podala ústavní stížnost a senát se soudkyní zpravodajkou Veronikou Křesťanovou dal její argumentaci za pravdu. Argument o bagatelním případu neuznal. „Existuje více rozhodnutí Nejvyššího soudu, která uznávají, že v exekučních věcech je možné podat dovolání i v bagatelních kauzách, má-li pohledávka původ v pracovněprávním vztahu či ve spotřebitelské smlouvě,“ připomenuli soudci.
„Odvolací soudy navíc mnohdy poučují účastníky o přípustnosti dovolání proti svým rozhodnutím v podlimitních exekučních kauzách, které mají základ ve vztahu ze spotřebitelské smlouvy. O možnosti podat dovolání poučil soud i stěžovatelku,“ zdůraznili soudci.
Nejvyšší soud se tak bude muset znovu ženiným dovoláním zabývat a nebude ho moci odmítnout s tím, že jde o bagatelní kauzu.