Článek
Muže nejprve justice chtěla do Ruska vydat, ten pak podal žádost o udělení mezinárodní ochrany. Ministerstvo vnitra mu ji neudělilo a muž se začal soudit. V mezidobí se navíc změnila mezinárodní situace poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.
Muž byl navíc po celou dobu soudních tahanic v předběžné vazbě. Ta se nakonec natáhla na více jak dva roky až do března loňského roku. Spor o jeho azyl přitom stále ještě neskončil.
Jak upozornil senát Ústavního soudu se soudkyní zpravodajkou Veronikou Křesťanovou, zákonné lhůty pro rozhodnutí o udělení mezinárodní ochrany i pro rozhodnutí o kasační stížnosti byly v tomto případě významně překročeny.
Předběžná vazba v řízení o vydání do Ruska trvala podle Ústavního soudu neúměrně dlouhou dobu. Vydání stěžovatele zkomplikovala jeho žádost o udělení mezinárodní ochrany a do kauzy zasáhla i vojenská invaze na území Ukrajiny. Tisková zprava k nálezu: https://t.co/5Syl7m3FcY pic.twitter.com/zaOegPhLQ3
— Ústavní soud (@usoud_official) November 15, 2023
„Přestože obecné soudy rozhodující o předběžné vazbě stěžovatele nemohly ovlivnit délku řízení o žádosti o udělení mezinárodní ochrany a navazujícího soudního přezkumu, bylo jejich povinností posoudit přiměřenost celkové délky předběžné vazby,“ konstatovali soudci.
„Ačkoliv soudy správně vyhodnotily důvody předběžné vazby, nesprávně vyhodnotily opakované významné překročení zákonných lhůt pro vydání rozhodnutí o poskytnutí mezinárodní ochrany,“ dodali.