Článek
Czerninová opustila v roce 1945 Československo. Benešovy dekrety pak její rodinu připravily o majetek. Úřady vydaly v roce 1999 rozhodnutí, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československa.
Potomkům hraběnky následně pozemkové úřady na základě potvrzení občanství Czerninové vydaly miliony čtverečních metrů lesů a další nemovitosti v jižních či západních Čechách, včetně například zámku ve Velichově na Karlovarsku.
Rozhodnutím o občanství Czerninové z roku 1999 se začala policie zabývat v roce 2013.
Ústavní soud se zastal úřednice, díky které Czerninové dostali majetky
Žalobci pak úřednicím pražského magistrátu vytkli, že změnily původní negativní rozhodnutí matriky Prahy 1 bez zjištění přesného a úplného stavu věci a ignorovaly některé dostupné dokumenty.
Podle senátu Ústavního soudu se soudcem zpravodajem Ludvíkem Davidem ale soudy při trestání chybovaly.
„Závěr o tom, že stěžovatelka naplnila svým jednáním skutkovou podstatu trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, je v extrémním rozporu s jejich skutkovými zjištěními,“ konstatoval David.
„Rozhodování veřejného činitele v souladu s právními předpisy je jeho zákonnou povinností. Případné porušení této povinnosti v rámci běžné rozhodovací činnosti – například pro odlišný právní názor – ještě samo o sobě nemůže představovat naplnění skutkové podstaty trestného činu, který se ve skutečnosti vztahuje jen na závažné případy porušení povinnosti veřejného činitele,“ vysvětlil David.
Případ se tak vrací zpět k pražskému Městskému soudu, který bude vázán názorem Ústavního soudu.
Czerninové mají několik rodových linií. Část rodu získala majetky zpět už na začátku 90. let a nynější spory se jí nijak netýkají.