Hlavní obsah

Ústavní soud: Oběti diskriminace nemají platit za to, že se soudily

Brno

Až v roce 2005 má kořeny spor o diskriminaci při výběrovém řízení na funkci finanční ředitelky ve společnosti Pražská plynárenská. Tehdy neuspěla ekonomka Marie Čaušević, která pak firmu napadla s tím, že ji diskriminovala kvůli pohlaví. Ve vleklém sporu nakonec uspěla, ale soud jí nařídil platit i část nákladů. To zkritizoval Ústavní soud.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Budova Ústavního soudu

Článek

Ekonomka napadla výběrové řízení s tím, že ačkoli byla vyhodnocena jako vhodná kandidátka, do dalšího kola nebyla pozvána, a navíc se ve druhém kole podmínky zmírnily. Na funkci byl tak nakonec vybrán jiný kandidát.

Čaušević se pustila s firmou do soudní pře, kde žádala omluvu a milionové odškodné. Nakonec po letitých sporech dosáhla omluvy a odškodného ve výši 300 tisíc korun. Současně jí ale soud nařídil, aby stejně jako firma zaplatila státu na nákladech řízení 55 tisíc. Žena se pak obrátila se stížností na Ústavní soud.

Senát se soudkyní zpravodajkou Danielou Zemanovou jí dal za pravdu s tím, že rozhodnutí o nákladech řízení odporuje Listině základních práv a svobod.

„Náhrada nákladů řízení by měla jít v pochybnostech k tíži osoby diskriminující, nikoli osoby diskriminované. V opačném případě by byly oběti diskriminačního jednání odrazeny od domáhání se soudní ochrany před diskriminací,“ konstatovala Zemanová.

Jsem starý a po infarktu, chtěl zastavit své stíhání senior. Zastal se ho Ústavní soud

Krimi

Výběr článků

Načítám