Článek
Vinou špatně vedeného porodu došlo u dítěte k rozvoji vážné dětské mozkové obrny s postižením hybnosti horních i dolních končetin, ztrátě zraku i psychických funkcí.
Soudy nejprve manželům přiznaly čtvrtmiliónové odškodné, jejich nárok na náhradu nákladů na péči o syna ale Nejvyšší soud smetl ze stolu s tím, že jako příbuzní nemají na peníze ani nárok.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Péči může dostat i za domácí péči
Senát ÚS v čele se soudcem zpravodajem Ludvíkem Davidem ale upozornil, že pod pojmem „léčení“ se rozumí nejen akutní péče, ale i stabilita zdraví poškozeného. Soud rovněž konstatoval, že příbuzní mají právo na náhradu nákladů vynaložených v souvislosti s péčí o osobu blízkou.
„Bez péče o poškozenou osobu by mohlo nastat zhoršení zdraví nebo i ztráta života. Není žádoucí, aby na osoby blízké bylo přeneseno břemeno v neúměrném rozsahu a nemocnice by tak byla zcela osvobozena od povinnosti nahradit náklady péče o poškozeného jeho rodinou,“ vysvětlila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.
Soudce David upozornil, že v současné době se mohou rodiny rozhodnout, zda se budou o svého příbuzného starat doma, nikoli že ho dají do ústavu, s čímž počítaly starší zákony. „Je na zákonných zástupcích zvolit způsob péče o postiženého, tedy osobní péči nebo vynakládání finančních prostředků na profesionální ošetřovatele. Pokud by osoby blízké pečovaly o postiženého bez nároku na náhradu, bylo by to nepřiměřeným břemenem,“ konstatoval David.
Advokátka rodiny Marie Cilínková přivítala verdikt s úlevou. „Týká se to tisíce lidí, kteří se starají o své těžce nemocné blízké. Někdo z rodiny se pak často musí vzdát zaměstnání, zůstat doma a starat se. Pak ta rodina ale živoří. Nález je velmi spravedlivý,“ prohlásila.