Článek
V poslaneckém klubu Unie svobody-DEU jsou tak nyní čtyři nestraníci - Tomáš Vrbík, Marian Bielesz, Svapotopluk Karásek a Táňa Fischerová. Situace ve straně se po odchodu Vrbíka přiostřila. Pražská organizace, které Vrbík šéfoval, žádá okamžité svolání mimořádného volebního sjezdu. To požaduje i Bielesz, který svůj záměr vystoupit ze strany oznámil ve středu.
Stav, ve kterém se nejmenší vládní strana nachází, nenechává klidnými koaliční partnery KDU-ČSL a ČSSD. A to i přes ujištění špiček Unie Svobody, že se Vrbík bude při hlasování zastávat koaliční politiku. Vrbík nicméně v rozhovoru pro Právo uvedl, že již nyní ví o třech zákonech, které nepodpoří - například zákon o nájemném či o majetkových přiznáních.
O hlasy "odpadlíků" bude koalice muset bojovat i v případě zákona o změně plateb zdravotního pojištění, který je Bieleszovi i Vrbíkovi trnem v oku. "Je pro mě zcela nepřijatelný," uvedl pro Právo Bielesz.
Škromach: US-DEU je v nějaké zásadní krizi
Podle místopředsedy ČSSD a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha je věcí Unie svobody, jak si zajistí podporu svých zákonodárců pro vládní návrhy zákonů. "Zdá se, že Unie svobody je zřejmě v nějaké zásadní krizi," míní Škromach.
Poslanecký klub US-DEU:
- Marian Bielesz (vystoupil z US-DEU)
- Taťána Fischerová (nestraník)
- Svatopluk Karásek (nestraník)
- Karel Kühnl (US-DEU, předseda klubu)
- Pavel Němec (US-DEU, ministr pro místní rozvoj)
- Vlastimil Ostrý (US-DEU místopředseda klubu)
- František Pelc (US-DEU)
- Pavel Svoboda (US-DEU)
- Robert Vokáč (US-DEU)
- Tomáš Vrbík (vystoupil z US-DEU)
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek považuje Bieleszův odchod za vnitrostranický problém Unie svobody, nikoli za problém koaliční. "Nemám důvod se zatím domnívat, že by vláda neměla podporu těch poslanců, kteří jí v Poslanecké sněmovně vyslovili důvěru," řekl dnes lídr lidovců ČTK.