Článek
„SÚKL a ministerstvo povolily nemocnici u sv. Anny ivermentin distribuovat,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš s tím, že o lék je velký zájem. Dodal, že lék snižuje virovou zátěž.
Lék není v Česku pro léčbu lidí registrován, obecně se používá jako antiparazitikum. Přípravek ale lze užít jako neregistrovaný a použití posléze nahlásit.
„Očekávám, že SÚKL a ministerstvo povolí ivermektin i pro praktiky,“ dodal Babiš. Podle něj o dodávku projevilo asi 30 nemocnic. Podle zjištění Práva však SÚKL otálí s udělením souhlasu s jeho předepisováním praktickými lékaři.
Brněnská nemocnice dostala ivermektin pro 20 tisíc pacientů
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ivermektin už dříve vyzkoušela u 30 pacientů s nemocí covid-19. Zdravotní stav většiny se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů, uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.
Brněnský primář Rezek: Stav většiny pacientů, kteří dostali ivermektin, se zlepšil tak, že mohli jít domů
K léku neexistuje dostatek studií, používá se především v rozvojových zemích proti parazitům, současně ale údajně brání množení koronaviru.
Lék by mohli předepisovat praktičtí lékaři a lidé by se jím mohli léčit doma. V současnosti totiž nakažení příznaky nemoci doma léčí především volně prodejnými léky jako například paralenem a léky proti kašli.
Babiš ve středu po jednání vlády jmenoval lék Bamlanivimab společnosti Eli Lilly, který podle něj dostalo deset pacientů v Thomayerově nemocnici. Ten by měl bránit těžšímu průběhu nemoci, pokud se podá včas. Objednáno je 2 500 dávek.