Článek
„Bylo tomu tak v případu klienta, který jezdil motokrosové závody. Uzavřel rizikové životní pojištění,“ vylíčili likvidátoři Generali České pojišťovny.
Přestože tento typ pojistky výslovně vylučuje krytí u zranění mimo jiné z motokrosu, muž do pojišťovny s odstupem dvou měsíců nahlásil dvě pojistné události v úhrnu za 155 tisíc korun. V obou případech se přitom jejich vznik shodoval s termíny motokrosových závodů.
„Poranění nejdříve pravého a poté levého ramene se však podle hlášení pojistné události mělo stát při pádu z kola,“ konstatovali likvidátoři.
Začali proto prověřovat zdravotní dokumentaci. Do té už klient uvedl, že šlo alespoň u jednoho zranění o následek pádu z motocyklu. Kvůli opakovaným komplikacím navíc podstoupil operaci.
Co si ohlídat u cestovního pojištění
„Při snaze o osobní setkání se kontaktu vyhýbal a na písemné dotazy reagoval vyhýbavě a stručně,“ shrnuli likvidátoři.
Následným šetřením a poskytnutím informací od dalších pojišťoven se ukázalo, že klient v předchozích deseti letech utrpěl jedenáct rozličných úrazů a operací různých končetin a částí těla. Plnění po dvojici nahlášených pojistných událostí tudíž nakonec bylo odmítnuto z důvodu zatajení předchozích zranění a operací.
Speciální pojistky s příplatkem
Pojišťovny ovšem mají speciální pojistky i pro hobby motokrosové jezdce. V diskusích na portálu Motorkáři.cz uživatelé nejčastěji zmiňují pojišťovny Uniqa, Kooperativa a ČSOB.
Například Uniqa je má zahrnuté v motoristických a leteckých sportech pod skupinou rizikových aktivit, jako je dále třeba létání balonem, lov ryb harpunou či lov zvěře se zbraněmi.
Taková pojistka je dražší. Na týden stojí kolem 330 korun s limitem plnění do 1,5 milionu korun u trvalých následků.