Článek
Členové komise to uvedli v závěrečné zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.
Pokud mohu a mám zajistit vzorky, které mají pomoci zjistit či vyloučit viníka ekologické havárie na Bečvě a neudělám to, pak je to fatální selhání!
— Marian Jurečka (@MJureka) September 20, 2021
Zda to bylo selhání lidského faktoru, nebo úmysl i to by se mělo objasnit! #Bečva
V den havárie podle komise mimo jiné pochybil pracovník Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP Brno, který dostal informace od pracovníka vodoprávního úřadu a inspektora OI ČIŽP Olomouc, nevyjel však na místo havárie.
Měl přitom podle komise informace, že jde o havárii většího rozsahu s úhynem ryb a že pravděpodobný původce znečištění je v jeho místní příslušnosti. Zástupce OI ČIŽP Brno situaci konzultoval telefonicky.
Bečva: Rok od havárie, viník stále neznámý
Také samotný odběr vzorků nebyl podle komise dostatečně koordinován. V den havárie byl odebrán pouze jeden, avšak ne z potenciálně rizikových výustí. Jako problematické se ukázalo i bezprostřední vyhodnocení vzorků, míní poslanci.
Mimo to komise doporučila inventarizaci a digitalizaci kanalizačních systémů, zvýšení pokut či preciznější metodické pokyny.