Článek
„Současná situace je výjimečná a nepředpokládatelná. Počet přijatých žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc je o 2 000 % vyšší než v normálu,“ říká generální ředitel úřadu Viktor Najmon. Úřady napříč Českem podle něj přijímají opatření pro urychlení procesu a dělají maximum, aby Ukrajincům poskytly služby v oblasti zaměstnanosti i sociálních dávek.
Ve frontě do úřadu práce na pražském Žižkově stála dopoledne několikahodinovou frontu také seniorka, která do Česka přijela z Oděsy. „Až válka skončí, chtěla bych se vrátit domů. Přišla jsem pro finanční pomoc. Hodně jsme zaplatili za bydlení, potřebuji na jídlo,“ popisuje seniorka.
Do nemocnic přicházejí těhotné běženkyně i děti s infekcemi
Mimořádnou okamžitou pomoc poskytují úřady pro případ vážné újmy na zdraví. Dospělý může dostat částku 2490 korun. U nezaopatřených dětí se počítá s životním minimem, které se pohybuje podle věku od 1970 do 2770 korun. „Dosud úřad práce přijal přes 66 tisíc žádostí," řekla ČTK mluvčí úřadu Kateřina Beránková.
Požádat o ni přišla ve středu také Ukrajinka se dvěma syny, kteří přijeli z ukrajinské metropole. „V Kyjevě je to velmi děsivé, přijeli jsme prakticky rovnou z úkrytu. Moc děkuji České republice. Stojíme nyní frontu pro dávku, stále ale ještě musíme najít bydlení a práci,“ popisuje svou situaci.
Praha už téměř nemá pro uprchlíky místo. Na ubytování čekají hodiny
Na úřad musela jít i s dětmi už podruhé, protože nápor lidí byl pokaždé enormní. „Včera jsme byli zapsáni do dětské fronty, dnes už ne. Každý tady hledá práci,“ dodává. To potvrzuje i mluvčí úřadu: „Jejich vůle pracovat je opravdu velká, zároveň ale věří, že se v brzké době vrátí zpět do své vlasti.“
Po celé zemi eviduje nyní úřad práce 21 300 pozic pro cizince. „Například pro montážní dělníky, obsluhu strojů na výrobu potravin, pomocníky v rostlinné výrobě nebo třeba pokojské a uklízeče, ale také ve zdravotnictví či službách,“ popisuje Beránková s tím, že nabídka se každým dnem rozrůstá.
„Na Ukrajině pracuji jako právnička, hledám tady práci jako překladatelka nebo v administrativě, protože mluvím i česky. Chtěla bych něco najít, ale zatím se nepovedlo nic,“ svěřuje se další paní stojící před úřadem práce. Mezitím přišla i ona požádat o dávku. „I těch 2500 korun mi teď bude hodně,“ dodává.
Dávku mimořádné okamžité pomoci pro uprchlíky by měla od příštího týdne nahradit humanitární dávka ve výši 5000 korun. Žádat by o ni mohli opakovaně. Zákon schválila vláda a Sněmovna, ve čtvrtek by o něm měl rozhodovat Senát a poté by měl normu dostat k podpisu prezident.
Dávku mohou dostat Ukrajinci hotově na úřadě, nebo přímo na český bankovní účet. „Snažíme se motivovat příchozí z Ukrajiny, aby si co nejrychleji zřídili účet u české banky. Na základě toho by jim ÚP ČR mohl vyplácet humanitární pomoc bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. V praxi by se tak celý proces urychlil a především zamezil dlouhému čekání ve frontě, dodal Najmon.