Článek
Mezi subjekty navrženými k pozastavení činnosti patří například „ANO, vytrollíme europarlament,” „List Jaromíra Soukupa” a „Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka”.
„Navržené strany a hnutí opakovaně neodevzdaly výroční finanční zprávu, případně nereagovaly na výzvu úřadu k odstranění nedostatků nebo doplnění výročních finančních zpráv,” uvedl Ivo Kousal, vedoucí oddělení kontroly a správního řízení.
„Vzhledem k tomu, že strany a hnutí byly za porušení těchto povinností sankcionovány nejméně dvakrát a ani poté nedošlo z jejich strany k nápravě, musely s tímto postupem počítat,” dodal Kousal.
Recesisté vytrolili voliče a oslabili Babiše, dostanou přes milion korun
Úřad podal podnět vládě, která může podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na pozastavení činnosti.
„Podnět se rovněž týkal rozpuštění tří politických stran a hnutí. Jedná se o další krok, který reaguje na nečinnost již pozastavených stran. Ty ve stanovené lhůtě nesplnily povinnosti, které vedly k pozastavení jejich fungování; konkrétně nepředložily výroční finanční zprávy,” uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis.
„V případě těchto stran (Demokratická strana Československa, Náš Hlučín a Ostravské fórum) se jedná o krajní možnost, ke které jsme nuceni přistoupit vzhledem k dlouhodobému nerespektování a porušování klíčových ustanovení zákona o sdružování v politických stranách ze strany zmíněných subjektů,” dodal Weis.
Úřad navrhuje zastavit činnost, případně rozpustit čtyři desítky stran
Úřad také informoval, že vládě už dříve podal podnět u 15 stran na pozastavení činnosti a u čtyř subjektů podnět na rozpuštění v souvislosti s nepředložením finanční zprávy za rok 2019. „Tento podnět nicméně vláda dosud neprojednala,” poznamenala Divišová. Celkem tak vláda bude posuzovat návrhy na pozastavení činnosti 41 subjektů na rozpuštění sedmi subjektů.