Článek
V rámci výstavy se návštěvníkům koncentračního tábora symbolicky představí 70 příběhů lidí, kteří se zapojili do československého protinacistického odboje. Výstava má kolemjdoucím připomenout období heydrichiády, obětavost jedinců a také hrůzy, které v té době Česko potkaly.
„Český národ měl tisíce lidí, kteří se vzbouřili a šli tvrdě proti nacistům. Máme být na co hrdí, naši prarodiče nebyli zbabělci. Jejich statečnost byla obrovská,“ vypráví Mikuláš Kroupa, ředitel agentury Postbellum, která 11 let obchází pamětníky a vyzpovídala přes 2000 lidí.
Výstava má návštěvníkům ukázat, že datum 27. května 1942 není pouze o dvou mužích, o parašutistech Gabčíkovi a Kubišovi, ale o stovkách dalších statečných lidí, kteří s vědomím toho, že mohou ztratit životy, pomáhali parašutistům v práci. Mnozí z nich u sebe ukrývali odbojáře nebo uprchlé Židy.
Kromě hrdinských příběhů tu ale najdete i příběhy lidí, kteří spolupracovali s gestapem, a dokonce sedm příběhů vysokých nacistických pohlavárů, kteří nesou mimo jiné zodpovědnost za vypálení Lidic a Ležáků.
Příběh lidických žen
Zajímavým a méně známým příběhem je vyprávění o osudech desítek lidických žen, které byli nacisty odvedeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Celé roky tu žily v nevědomosti. Netušili, že Lidice padly popelem. Přežívaly jen díky naději, že se jednou opět shledají se svými muži a dětmi.
Žádná z těchto žen během let v táboře nespáchala sebevraždu i přesto, že to bylo běžnou praxí. Těšily se totiž domů a netušily přitom, že se nemají kam vrátit. Kruté prozření přišlo až v květnu roku 1945. Poté, co byly osvobozeny, se jim zhroutil svět.
Organizátoři výstavy si jako připomínku období heydrichiády vybrali koncentrační tábor z toho důvodu, že právě v nich lidé pocítili nejsilněji odplatu za smrt Heydricha. Příkladem krveprolití, které proběhlo v rámci represí po atentátu na říšského protektora, byla poprava 261 odbojářů a parašutistů v Mauthausenu.
Unikátní výstavu platí dárci agentury Postbellum. Stavba koncentračního tábora stála přes 2 000 000 korun. Veřejnosti se otevře v neděli 27. května v 16 hodin a potrvá až do 18. června.