Článek
„Objevilo se několik případů zneužití. Na místo dorazila po zavolání o pomoc posádka, ale ukázalo se, že nikdo na místě zraněný nebo nemocný není,“ potvrdila Právu mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.
Volající například vylíčil závažný stav svého dítěte nebo svůj a sanitka okamžitě vyrážela do uprchlického tábora. Při příjezdu posádky se ale nikdo k telefonátu nehlásil, všichni popírali, že by lékaře volali, a záchranáři marně hledali smyšlené pacienty.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Telefonáty ověřují
Protože se tyto případy opakovaly, museli se podle toho záchranáři zařídit, aby nevyjížděly posádky se zásahovými vozy či sanitkami zbytečně a zdravotníci nebyli blokováni.
„Pokud přijímáme číslo z detenčního zařízení a volá tamní personál, pak se pravidla nemění, a jedná-li se o závažnou situaci, vyjíždíme,“ poznamenala mluvčí.
„Pokud ale volají samotní klienti, pak musí operátoři zavolat zpět do zařízení a ověřit situaci u personálu, zda je tvrzení pravdivé,“ dodala Effenbergerová.
TIP PRO VÁS
Aplikace s nejrychlejším přístupem na Seznam vás upozorní na e-maily a když najde něco navíc. Více o aplikaci Seznam.cz.
Bez pomoci přitom zadržení běženci nejsou. V uprchlickém zařízení je stálá služba a uprchlíci mají možnost být ošetřeni přímo na místě, případně je personál s policejním doprovodem převáží do mladoboleslavské nemocnice.