Článek
Fáze úplného zatmění potrvá jednu hodinu a 12 minut. Úkaz začne zhruba okolo 02:50 hodin středoevropského letního času (SELČ), kdy na levém horním okraji bude měsíční disk tmavnout při sílící polostínové fázi zatmění. Částečné zatmění nastane o 17 minut později, ve 3:07 hodin SELČ. Úplňkový Měsíc najdou pozorovatelé 32° nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb.
Měsíc bude přibližně hodinu pozvolna vstupovat do zemského stínu a úplného zatmění se lidé dočkají ve 04:11 SELČ. Hvězdárny chystají veřejná pozorování.
Měsíc bude mít neobvyklou barvu
Měsíc se při zatmění noří do stínu Země a díky zemské atmosféře, která láme do zemského stínu načervenalý odstín slunečního záření, bude mít nezvyklý naoranžovělý až narudlý nádech.
"Na měsíční kotouč i v době úplného zatmění dopadne světlo a to má právě barvu východu nebo západu Slunce, která je typicky načervenalá. Aby Měsíc měl narudlé zbarvení, musí nastat jeho úplné zatmění," řekl mluvčí ústavu Pavel Suchan.
Zatmění Měsíce se nad územím České republiky objevuje zhruba jednou za tři roky. Další nastane podle vědců v roce 2018.
Superúplněk vyvolá dojem obrovského Měsíce
Kromě zatmění budou moc lidé pozorovat superúplněk, největší úplněk v tomto roce. Právě 28. září ve 03:47 SELČ, tedy pouhou hodinu před maximem zatmění, projde podle astronomů Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi. Oproti nejmenšímu úplňku je "superúplňek" na nebi úhlově o přibližně 15 procent větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ale optický klam.
Laici v poslední době označují zatmělý Měsíc jako krvavý v souvislosti se spekulacemi o údajném konci světa. Další spekulace hovoří o tom, že by měl do Země narazit velký asteroid.
"Ani jedno samozřejmě nenastane. Přesto tomu hodně lidí podléhá a nejenže se tomu nezasmějí, ale bojí se a telefonují k nám," dodal Suchan.