Článek
Ta se ozvala kolem půl druhé a krátce poté pípla zainteresovaným aktérům varovná esemeska: „V objektu menzy se pohybuje aktivní střelec.“ A přidala radu: „Pokud jste v objektu, schovejte se na bezpečném místě, zamkněte se a zůstaňte potichu. Nezdržujte se v blízkosti oken a dveří. Čekejte, policie je přivolána.“
První policejní vozy s ozbrojenci dorazily za několik minut, na okraji areálu rychle vyrostlo improvizované městečko záchranářů, nechyběli hasiči, strážníci. „Prověřovali jsme naši vzájemnou kooperaci, sled jednotlivých činností a na ně navazujících postupů,“ informovala policejní mluvčí Pavla Burešová. Jak vše skutečně klaplo, policie teprve vyhodnotí. Vlastní zásah probíhal za páskou, mimo dohled novinářů.
Detektory se osvědčily
Smyslem cvičení bylo i vyzkoušet systém bezpečnostních opatření, která už přijala - anebo v budoucnu přijme - Západočeská univerzita. Například na počátku roku nechala radnice po areálu rozmístit osm detektorů reagujících na střelbu, panické výkřiky nebo tříštění skla.
Střelbu na fakultě řešili poslanci osm hodin
„Jsou venku, v rámci cvičení jsme ale otestovali i detektory umístěné uvnitř budov,“ řekl Novinkám Jaroslav Vild, bezpečnostní konzultant univerzity. „Ukázalo se, že jsou efektivní, dokážou zrychlit reakci jak personálu, tak bezpečnostních složek,“ konstatoval Vild a dodal: „Je to určitě jedna z technologií, které tady potřebujeme, budeme je chtít pořídit co nejdříve.“
Univerzita uvažuje i o tom, že si pořídí vlastní velín, zatím informace z detektorů přijímá městská policie.
„Další věcí je systém umožňující rychlé varování v případě ataku. Nechá se propojit právě s detektory, což by umožnilo rozesílání varovných esemesek studentům i zaměstnancům bez zásahu člověka,“ poznamenal Vild.
Desítky milionů
Zatím univerzita investovala do bezpečnosti miliony, počítá ale s podstatně vyššími částkami. „Systém jsme začali zlepšovat hned po prosincových událostech a musíme ho zlepšovat i nadále,“ uvedl rektor Miroslav Lávička.
„Máme projekty, musíme zohlednit to, jak je ministerstvo školství vyhodnotí, ale předpokládáme, že na tyto účely půjdou řádově desítky milionů,“ podotkl Lávička. „Co bude první, ukáže i tohle cvičení, hodnoticí zprávu bychom měli mít do měsíce,“ dodal rektor.
Kromě zmíněných detektorů je v plánu kupříkladu rozšíření počtu vstupních turniketů. „Zatím jsou umístěné na fakultě strojní a na fakultě designu a umění,“ připomněla mluvčí univerzity Andrea Čandová. „Možná přibydou i v některých budovách, které máme v centru města, především se uvažuje o multifukčním objektu v Jungmannově ulici,“ doplnila.
Podle Vilda na sebe musí jednotlivé kroky navazovat. „Nejde udělat jeden, aniž byste měli naplánované další. Bezpečnost je komplexní záležitost,“ uzavřel Vild.