Článek
"Unie svobody se obrací na prezidenta republiky, aby podpořil úsilí Unie svobody o demisi celé vlády ujištěním, že pověří sestavením nové vlády představitele nejsilnější politické strany v Poslanecké sněmovně," prohlásil Němec.
"Prezident republiky má ústavní povinnost, kterou beze zbytku splní, přispět po eventuální demisi vlády k hledání vládní koalice, která získá podporu Sněmovny. Při znalosti dnešního rozložení sil v Poslanecké sněmovně má za to, že nejpravděpodobnější většinovou koalicí zůstává i nadále dnešní stojednotková koalice," sdělil ředitel Tiskového odboru Hradu Petr Hájek.
Třikrát a dost
"Prezident sděluje, že je připraven, stejně jako v červenci loňského roku, požádat představitele nejsilnější strany ve Sněmovně, aby zahájil oficiální jednání o vytvoření vlády. I když Ústava neříká, kolikrát má jedna politická strana v průběhu jednoho volebního období toto pověření získat, snad je možné v tomto případě jako návod volně aplikovat lidovecké třikrát a dost," dodal Hájek.
Němec jasně neřekl, co unie udělá, když ve středu se svou žádostí na demisi celé vlády neuspěje. Neodpověděl na dotaz, zda by pak US-DEU setrvala v kabinetu do parlamentního hlasování o důvěře.
V pátek se republikový výbor strany dohodl na tom, že pokud celá vláda nepodá demisi, unionisté z ní odejdou. [celá zpráva] "Usnesení republikového výboru jistě naplníme a zvolíme takové cesty, které povedou k jeho naplnění," uvedl šéf unie.
Ještě před jednáním špiček US-DEU se vedení strany v úterý dopoledne sešlo s lídry ČSSD. Po této schůzce unionisté oznámili, že se na jejich stanovisku od pátku nic nezměnilo.