Článek
„Je velmi dojemné stát zde v Praze po boku Wintonových dětí, 85 let poté, co nacisté rozdělili naše světy,“ uvedla lady Milena Grenfell-Bainesová, která ve věku 10 let odjela z Prahy do Spojeného království jako dítě bez doprovodu.
S návrhem pojmenovat po Wintonovi novou ulici, která v Bubnech vznikla při modernizaci železnice, přišel před pěti lety dnes už bývalý ředitel Památníku ticha Pavel Štingl. Jeho myšlenku si osvojilo vedení Prahy 7.
„V Praze 7 jsme velmi hrdí na to, že ulice na našem území může nést jméno této výjimečné osobnosti. Zároveň jde o propojení Holešovic a Letné, o které jsme velmi dlouho usilovali - je tím nejlepším dárkem k letošnímu 140. výročí Prahy 7. Všechna tato místa jsou trvalou připomínkou temné stránky světových dějin, ale také hrdinství, odvahy a pokory lidí, jako byl sir Nicholas Winton,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).
Vandal poškodil sochu Nicholase Wintona v Praze, za uchem měl vytetovaný samopal, kamera natočila i svědky
Nové propojení je jak připomínkou transportů, do kterých Wintonovy děti stihly nastoupit, tak mementem cesty do ghett a koncentračních táborů, kam posléze putovali jejich příbuzní a blízcí. Jejich pouť začínala na shromaždišti u dnešního Veletržního paláce, odkud se přesouvali právě na nádraží Bubny a cesta tak jejich osudovou trasu symbolicky kopíruje. Budovaný železniční koridor navíc připomene pokračování někdejších deportací.
„Vzdáváme hold jeho odkazu a hodnotám, které reprezentoval, jako je odvaha, soucit a spravedlnost,“ řekl předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek na adresu sira Nicholase Wintona.
Ulici nyní postavila Správa železnic a na otevření vedle čestných hostů z Velké Británie dorazil například pražský rabín Karol Sidon. Ulice podchází dvě železniční tratě, na Kladno a na Kralupy nad Vltavou, které se modernizují. Prostoru vévodí velký mural, nástěnná malba od Toy Box na motivy sira Nicholase a zachráněných dětí.