Článek
„Dlouhodobý pobyt nenahrazuje dočasnou ochranu, ale nabízí alternativu pro ty, kteří chtějí v Česku dlouhodobě žít a splní podmínky, které musí běžně splnit cizinec, aby u nás získal standardní pobyt,“ řekl po jednání vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09).
Žadatelé musí mít zajištěné bydlení, platný cestovní doklad, bezúhonnost, ale také být ekonomicky soběstační a nepobírat žádné příspěvky od státu. V Česku musí pobývat minimálně dva roky a děti musí plnit povinnou školní docházku.
„Uprchlíci si budou moci předem ověřit, jestli podmínky splňují,“ doplnil Válek . „Týkat se to bude nízkých desítek tisíc lidí,“ zdůraznil. Podle důvodové zprávy k zákonu bude ke konci roku počet držitelů dočasné ochrany, kteří pobývají v Česku přes dva roky, zhruba 248 tisíc.
Prodlužování navázáno na Radu EU
Pokud někdo podmínky nesplní, může mít dál status dočasné ochrany. Ten se bude nově prodlužovat automaticky o rok. Politici nebudou muset každý rok měnit zákon. Proces samotný zůstane pro žadatele stejný.
Prodlužování bude navázáno na rozhodnutí Rady EU, aby byly podmínky mezi státy jednotné. Ta tento týden navrhla další prodloužení dočasné ochrany až do 4. dubna 2026 Evropská komise. Schválit to musí v nejbližších dnech členské státy EU.
České ministerstvo vnitra počítá s tím, že budou přicházet další uprchlíci a nezdá se, že by se konflikt blížil ke konci. Týdně přichází do Česka asi 1500 uprchlíků z Ukrajiny.
„Za předpokladu zachování stávající dynamiky jejich příchodů lze očekávat celkový roční přírůstek za rok 2024 na úrovni zhruba 70 tisíc nově příchozích. Počet držitelů dočasné ochrany tak na konci roku 2024 dosáhne dle odhadů asi 400 tisíc osob,“ stojí v důvodové zprávě.