Článek
Armáda proto pořizuje stovky malých bezpilotních letounů a kvadrokoptér, za které zaplatí postupně stovky milionů korun.
Náčelník generálního štábu Karel Řehka poslancům výboru pro obranu v úterý řekl, že na delší dobu vojáci odsunuli nákup velkých strojů, které chtěli pořídit po zkušenostech z Afghánistánu. Kvůli válce Ukrajiny s Ruskem vše přehodnotili.
„Nákup letounů z velké kategorie, které byly relevantní spíše v krizích protiteroristického boje, jako byly herony, jsme odsunuli, abychom měli prostředky na zabezpečení taktických jednotek,“ poznamenal generál.
Změna. Armáda nekoupí tři izraelské Herony, ale přes 200 menších dronů
Armáda chtěla nakoupit tři izraelské drony Heron 1 za půl druhé miliardy korun, přičemž další 1,2 miliardy korun chtěla dát do nákupu výzbroje. Podle Řehky na takové stroje teď nejsou peníze. Možný nákup se může uskutečnit v budoucnosti, stejně jako pořizování bojových dronů a vyčkávací munice, což jsou takzvané kamikadze drony, které čekají na nejvhodnější chvíli, než explodují.
Dron do každé jednotky
Ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Lubor Koudelka na jednání výboru řekl, že se doplňují nebo modernizují sledovací prostředky, které už armáda provozuje. Což jsou hlavně americké stroje Scan Eagle, Puma a Raven.
Letos v říjnu armáda získala dalších šest kompletů Puma 3AE a Puma LE za 8,3 milionu dolarů (asi 198 milionů korun) a chystá se na nákup modernějších verzí těchto strojů za 9,6 milionu dolarů (asi 229 milionů korun). Tyto drony podle Koudelky armáda koupila prostřednictvím alianční agentury NSPA, díky níž získala množstevní slevu, protože agentura nakupuje ve velkém pro více spojeneckých armád.
Tyto stroje kupuje armáda hlavně pro výzvědné jednotky z 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Ale podle nových plánů bude mít každá jednotka vlastní průzkumné letouny, aby se lépe orientovala na bojišti. „Proto budeme pořizovat v počtu nízkých stovek kusů multikoptéry ve čtyřech různých variantách dle nosnosti a doletu,“ uvedl Koudelka. Tyto stroje dostanou například posádky nově pořizovaných bojových vozidel pěchoty CV90.
Dále chce armáda nakoupit desítky mikro strojů VTOL, tedy letounů s kolmým startem.
Drony na Hrad
O bezpilotní letouny stojí i Hradní stráž. Pořídí si dva klasické drony s bateriemi a jeden upoutaný, který je napájený kabelem a může své území monitorovat nepřetržitě.
Podle náčelníka prezidentské vojenské kanceláře Radka Hasaly získá hradní stráž zcela novou schopnost. „V současné době tyto prostředky nemáme,“ poznamenal.
Deset kompletů mobilních průzkumných bezpilotních letounů za 35,5 milionu korun nakoupí i pyrotechnická služba vojenské policie.
Drony se na ukrajinských bojištích ukázaly jako zásadní bojový a pozorovací prostředek. Jejich spotřeba je proto obrovská a na Ukrajinu proudí tisíce strojů od dodavatelů z celého světa.