Článek
Proti lžím se vymezila ukrajinská ambasáda v Praze i zástupce Ukrajinců v české Radě vlády pro národnostní menšiny Bohdan Rajčinec. Materiál i záchranáře přitom Česku nabídla i ukrajinská vláda.
„Ihned v prvních hodinách povodní nás oslovili ukrajinští kolegové z okolí Milovic, kteří vyrazili na silnice likvidovat popadané stromy a pomáhat potřebným,“ popsal Rajčinec. „V Jablonném nad Orlicí se Ukrajinci zapojili do sousedských a veřejných výpomocí. Ukrajinské skupiny na Jesenicku, Karvinsku, v Olomouci a okolí informovali o možnostech pomoci, účastní se jí a nabízejí konkrétní potravinovou pomoc.“
Mladí ukrajinští aktivisté z Hlasu Ukrajiny nabízejí své služby jako dobrovolníci, další ukrajinské organizace zase poslaly finanční pomoc.
„Jako ambasáda jsme několikrát dávali na naše stránky výzvy, aby se Ukrajinci zapojovali a pomáhali. Na své osobní stránce k tomu vyzval i velvyslanec Ukrajiny v České republice Vasyl Zvaryč,“ řekla Nadia Malovana, tajemnice Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.
Mohli jsme mít hráz proti vodě, ale někteří nechtěli, zlobí se ve vyplaveném Bohdíkově
V Česku je nyní okolo 380 tisíc ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou, uvádí statistika ministerstva vnitra. Další Ukrajinci zde žijí už dlouhodobě, přišli už před vypuknutím ruské agrese na Ukrajině.
I přes zmíněnou pomoc musejí čelit dezinformacím na sociální síti, například lživý příspěvek Aleše Svobody má přitom tři tisíce sdílení. Nepravdivě tvrdí, že bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval k pomoci Ukrajince žijící v Česku. Na účet mělo podle příspěvku dorazit jen 1700 korun a na pomoc s pytlováním údajně nikdo z Ukrajinců v Česku nedorazil.
„Je to dezinformace, nejsou tam uvedeny žádné důvěryhodné zdroje ani odkazy na zmíněné výzvy,“ řekla k tomu Malovana. Žádná taková sbírka vyhlášena nebyla.
Litovel: Povodeň přišla před půlnocí, bylo to rychlé. Ještě jsme se nedostali domů
„S pytli lidé pomáhali individuálně, takže není nutné, aby bývalý ministr zahraničí Ukrajiny koordinoval v Česku pomoc,“ uvedl Rajčinec a zopakoval, že také ukrajinská vláda je ochotná pomoci a nabídla i vlastní záchranné složky. To na mimořádném jednání vlády v pondělí potvrdil i premiér Petr Fiala (ODS). „Mám v tuto chvíli na stole nabídku asi ze sedmi států včetně Ukrajiny, Izraele, Spojených států amerických,“ řekl Fiala. Zatím ukrajinská nabídka nebyla využita.
K případné pomoci z ciziny se aktuálně vyjádřil mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake. „Zatím jsme jako Česko požádali o vysoušeče, které nám poskytli Slovinci,“ řekl. Požadavky Česko zadává do společného informačního systému, kde na ně mohou reagovat další země, které chtějí pomoci. Musí se tedy potkat poptávka s nabídkou.
Personální výpomoc z Ukrajiny ani jiných zemí zatím nebyla potřeba. „Může se to změnit například při pracích na rekonstrukci,“ uzavřel Drake.