Článek
Ve stosedmdesátitisícovém městě žije na šestnáct tisíc Ukrajinců, přesná čísla o počtech Romů neexistují. „Každá komunita si brání to své, nemají potřebu se potkávat. Ale když už na to dojde, tak využíváme kombinované hlídky romských a ukrajinských preventistů, které dokážou případně uklidnit situaci,“ řekla Novinkám Tereza Schliková z tiskového odboru plzeňské městské policie.
Nějaká rvačka už se objevila. „Nedá se však mluvit o vyhroceném stavu,“ podotkla Schliková. Jak to vidí sami preventisté? „Romové mají podobně jako řada českých občanů pocit, že jim Ukrajinci berou práci, že dělají nepořádek. Nechtějí s nimi mít nic společného,“ uvedla Sabina Franková, jedna z romských asistentek. Její ukrajinský kolega Vladimir Skačkov doplnil: „Nemyslím, že by se vztahy mezi oběma komunitami zhoršovaly. Spíše je to o pošťuchování mezi dětmi. Ukrajinské rodiny si stěžují, jak se k jejich dětem chovají romské děti, perou se mezi sebou.“
Kde to nejvíc hoří
Mezi nejproblematičtější zóny patří Škodaland, rekreační areál u přehrady České údolí. „Ale i tam je to především o dětech a puberťácích. O tom, že zabírají tamní atrakce a malá děcka je nemohou využívat, romské i ukrajinské děti si tam předhazují různé nesmysly,“ podotkl Skačkov.
Přes léto mají ukrajinští preventisté nejvíce práce se svými krajany - milovníky pikniků - právě v rekreačních oblastech. „Asi nejhorší je to u jezírka na Košutce,“ konstatoval Skačkov. „Jde především o rozdělávání ohňů. Pro Ukrajince bývá někdy obtížné zjistit, kde si oheň udělat mohou a kde ne. Přijdou k jezírku, vidí vypálený kruh, kameny okolo, a říkají si, když to tady je, tak se tady oheň dělat může. Jenže ono ne,“ upozornil Skačkov a dodal: „Nebo jiný případ. Na Mapách.cz je v Borském parku vyznačené veřejné ohniště. Tak si tam udělají oheň. Přitom to oficiální místo pro rozdělávání ohně není, těch je v Plzni jen pár - kupříkladu u Šídlovského rybníka.“
V rámci pomoci uprchlíkům provozuje i facebookový profil s nejrůznějšími radami. „Skoro denně se tam objeví dotaz, kde se dá rozdělávat oheň a zda není zrovna nějaký zákaz, třeba kvůli suchu,“ doplnil Skačkov.
Dvě kvarteta
Čtyři romské asistenty prevence kriminality má Plzeň dlouhodobě. Třeba Monika Kotlárová nastoupila před pár týdny. „Lákala mne kamarádka, která už to dělala dříve, ale pořád jsem se nemohla odhodlat, až teď,“ prozradila. „Líbí se mi možnost pomoci romské komunitě, i když mi je jasné, že na mne někteří z nás budou asi koukat skrz prsty.“
Kvarteto ukrajinských preventistů v západočeské metropoli působí od roku 2023, stejně jako v případě romských hlídek díky dotacím od ministerstva vnitra. „A klidně bych jich mohlo být víc. Dělají záslužnou práci a uvolňují ruce strážníkům, kteří se mohou věnovat jiným činnostem,“ uzavřela Schliková.