Hlavní obsah

Ukrajinci děkovali v Liberci Čechům, na Ukrajinu díky nim poslali 80 tun pomoci

Ukrajinští uprchlíci v sobotu v Liberci děkovali Čechům za pomoc a podporu. I díky nim už mohla zdejší ukrajinská komunita odeslat na Ukrajinu přes 80 tun pomoci, řekl při té příležitosti farář liberecké řeckokatolické farnosti Ivan Semotjuk. V zahradě kostela Nalezení sv. Kříže v centru Liberce se konal dobročinný jarmark, zněla hudba a voněla ukrajinská jídla, která mohli lidé ochutnat.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Ukrajina děkuje Česku - poděkování českým občanům za podporu Ukrajiny pořádá řeckokatolická farnost v Liberci

Článek

"Dnešní akce je projev vděčnosti českému národu a českému lidu za podporu Ukrajiny, je to takové malé gesto, kterým bychom chtěli vyjádřit velkou vděčnost. Výtěžek použijeme na podporu ukrajinských vojáků," doplnil Semotjuk. Zdejší farnost podle něj ve sbírce na pomoc Ukrajině pokračuje.

"Sbíráme potraviny, hygienické potřeby, karimatky a spacáky, co nejvíc potřebují vojáci. Pokud nám takové vybavení někdo přinese, jsme velice vděční, na kostelních dveřích je na mě telefon, stačí zavolat, bydlím hned vedle," dodal farář.

Nový trend v Evropě: Kyvadlová migrace

Evropa

Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Podle údajů ze statistik Ministerstva vnitra ČR žilo v kraji na konci loňského roku 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Ukrajina děkuje Česku - poděkování českým občanům za podporu Ukrajiny pořádá řeckokatolická farnost v Liberci

S příchodem uprchlíků se jejich počet už téměř ztrojnásobil, na konci května jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů kraje 23.070, více než polovina Ukrajinců žije na Liberecku. I při pravidelných nedělních bohoslužbách je podle Semotjuka vidět, že Ukrajinců ve městě výrazně přibylo.

Lidem přicházejícím z Ukrajiny, která čelí ruské agresi, pomáhá od 1. března centrum v budově Libereckého kraje, přestože počet příchozích klesá, kraj zatím neuvažuje o jeho uzavření. "V současné době je vytíženost kolem 20 procent, považuji za lidské a správné jim i nadále pomáhat v jejich nelehkých začátcích v cizí zemi," řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Kraje asistenční centra pro uprchlíky nezavřou, Prahu kritizují

Domácí

Od poloviny května je omezený provoz o víkendech, pro případ, že dorazí velká skupina, jsou ale v pohotovosti policisté, lidé ze sociálního odboru i zdravotních pojišťoven, aby bylo možné uprchlíky odbavit a ubytovat.

Své humanitární středisko pomoci uprchlíkům v budově Uranu u autobusového nádraží ale v úterý 21. června uzavře město Liberec, už v středu ukončilo příjem pomoci od dárců. "Pomoc budeme dál poskytovat prostřednictvím sociálních služeb," uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Od poloviny března poskytlo město v budově potravinovou a materiální pomoc více než 6000 uprchlíkům. Rozdělili mezi ně 47 tun potravin, 120 kočárků, 50 autosedaček, 30 dětských postelí, tři tuny hraček, dvě tuny nádobí i 20 tun oblečení a ložního prádla.

Výběr článků

Načítám