Článek
Ministr Petříček na úvod řekl, že Česko nijak nechce revidovat postoj k povinným kvótám, na jejichž odmítání se shodne s premiérem i prezidentem, ale je tu podle něj prostor pro individuální humanitární gesta.
„Nevylučuje to možnost dobrovolného humanitárního gesta pomoci několika desítkám dětí, aby měly například cestu k lepšímu vzdělání. Můžeme předejít tomu, že v táborech mohou být vystaveny vlivu radikálních islamistických skupin. Na nějakou dobu mohou žít normální život a našly by domov u českých rodin, které se k tomu hlásí. Mohli bychom na chvíli pomoci, aby měly lepší dětství,” uvedl ministr Petříček.
Pro to, aby byla česká společnost takové cestě více otevřena, by se podle něj mohly zveřejnit například příběhy jednotlivých dětí.
Přijměme dětské uprchlíky bez kamer a fotících se politiků, vyzval Petříček
„S panem předsedou Hamáčkem jsem v kontaktu. Nemyslím, že by se tomu úplně bránil, ale hledáme teď cestu, o jaké děti by se jednalo. Možná by bylo dobré české veřejnosti ukázat jejich příběhy, protože si neprošly ničím jednoduchým,” dodal Petříček.
Již minulý týden ministr prohlásil, že by Česko mělo děti přijmout bez kamer a zbytečné pozornosti.
Paradoxně to byli ale jeho straničtí kolegové ve Sněmovně, kteří nepodpořili jednání o přijetí sirotků na půdě dolní komory. Řešení problému chtěla otevřít opoziční TOP 09.
O sirotcích se ve Sněmovně nebudeme bavit, rozhodli poslanci koalice, komunistů a SPD
Premiér Andrej Babiš Petříčkovi v rozhovoru pro sobotní Právo vzkázal, že je pro něj hlavním partnerem Hamáček, nikoliv Petříček.