Článek
Pohádky pro děti z Ukrajiny začal spisovatel psát hned po ruském útoku, aby alespoň trochu potěšil malé školáky, kteří museli uprchnout. V publikaci byl na jedné straně český, na druhé ukrajinský text a knížky dostaly děti loni od českých spolužáků na začátku školního roku. Do projektu se zapojili i herci z Divadla pod Palmovkou, kteří nachystali audio verzi.
Do pohádek se zapojili kamarádi z divadla i písničkář Honza Nedvěd mladší
Pohádky pro děti z Česka už má Březina napsané, nyní k jednotlivým kapitolám kreslí ilustrace děti z desítek zapojených škol. „Pohádky budeme mít opět multimediální, zapojili se kamarádi z divadla, k tomu písničkář Honza Nedvěd mladší skládá ke každé pohádce písničky.
Na konci každé kapitoly bude QR kód, který nabídne přehrání hudebního klipu, kde na pozadí budou audia i dětské obrázky,“ popsal Právu Březina.
Pat a Mat. Ovečka Shaun a další. Stream.cz nabízí novou porci animovaných pohádek
Podle Březinových pohádek pro děti z Ukrajiny se už v tomto školním roce učí tisíce dětí. Učitelka Kateřina Figerová totiž poté, co na její škole představoval spisovatel svou knihu, k jedné z pohádek začala zpracovávat pracovní listy v češtině.
„Při výuce pracovní listy využívám a sama si je i vytvářím. Děti z naší školy malovaly i obrázky do Petrovy knihy a mně pak bylo líto, že by to mělo jen tak skončit. Když pak Petr hledal někoho, kdo by chtěl pohádky zpestřit, ozvala jsem se mu,“ líčila Figerová.
„Zjistil jsem, že jsou firmy, které metodické listy školám prodávají. Řekl jsem si, že my to dáme všem dětem a učitelům zadarmo. Založili jsme facebookovou skupinu, jež má dneska už přes 800 členů, převážně pedagogů, kteří pracují s naší metodikou. Každá je vytvořena ke konkrétní pohádce a je rozpracovaná do češtiny, hudební výchovy, matematiky nebo tělocviku,“ vypočetl Březina.
Počty i informatika
„V matematice mohou děti počítat dušičky s vodníkem nebo knoflíky u kominíka, u starších se do toho dají zakomponovat i zlomky, na druhém stupni se v metodických listech mohou učitelé zaměřit na nějaké řemeslo.
Záleží na fantazii, někde to dokonce používají i v informatice. Máme pracovní listy i pro děti se specifickými poruchami učení nebo jinými handicapy,“ připomenula Figerová, která má po 24 letech pedagogické praxe už nepřeberně zkušeností. Kromě tvorby pracovních listů a metodiky Figerová učí na základní škole nedaleko Prahy.
„Prostě mě to baví. Když nám pak na Facebook paní učitelky posílají fotky a videa, jak s dětmi pracují, jak třeba pohádku nacvičili jako divadlo, přináší mi to radost. Těším se na Pohádky pro děti z Česka a ráda bych k tomu měla i metodiku pro děti ze speciálních škol, pro něž jsou běžné pracovní listy moc složité,“ uvedla.
„Děti mají z pohádek a pracovních listů radost a to mně dodává energii v projektu pokračovat,“ dodal Březina s tím, že pohádky mají záštitu nejen ministerstva školství, ale podpořily je i některé kraje nebo města. Více o projektu je na webu pohadkyprocesko.cz.