Článek
„Rozsudek krajského soudu vítáme a počkáme si na jeho písemné vyhotovení,“ řekl novinářům mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.
Právní zástupce několika desítek účastníků řízení Pavel Uhl novinářům řekl, že soud odůvodnil rozhodnutí velmi stručně. „Vyčkáme písemného vyhotovení a zvážíme podání mimořádného prostředku,“ uvedl.
Obdobně chce postupovat advokátka dalších účastníků Věra Nováková. „S rozhodnutím soudu nesouhlasíme, protože nevyhověl našemu odvolání,“ poznamenala.
Těžaři na Sokolovsku budou propouštět
Při pochodu po hraně lomu protestovalo v létě 2018 okolo 300 aktivistů. Vymezenou trasu tehdy opustilo několik desítek lidí, další lidé ve stejný den obsadili vrchol rypadla, na němž se připoutali. Přímé škody na majetku společnosti nevznikly, škoda vznikla zastavením těžby. Provoz stál 12 hodin.
Několik obžalovaných vypovídalo u prvoinstančního soudu v Chomutově. Účast na akci nevyvraceli. Při odvolání rozporovali to, že soud rozhodl, že odpovědnost mají společnou a musí škodu uhradit společně.
Krajský soud ve středu uvedl, že se účastníci akce dopustili protiprávního jednání a zavinili vznik škody, věděli, že narušují provoz lomu. Solidarita podle něj vyplývá z toho, že jednali společně a měli společný cíl.
Zablokovaná letiště, poškozené obrazy. Mnichov řeší, jak přimět klimatické extremisty k zaplacení
Aktivistům se verdikt nezamlouvá. „Celé hlavní líčení vnímáme jako nástroj zastrašování, který má odradit občanstvo od kritiky špinavého byznysu a boje za klimatickou spravedlnost,“ uvedl Áron Tkadleček, mluvčí hnutí Limity jsme my, které obžalované podporuje.
Rozsudek přichází podle něj v době, kdy jsou důsledky klimatické krize stále zřetelnější, poznamenal s odkazem na povodně, sucho, znečištěné ovzduší či ztrátu biodiverzity.
Při protestu v létě 2018 zasahovalo několik desítek policistů. Báňský úřad rozeslal účastníkům protestu 91 příkazů, z nichž 43 obsahovalo napomenutí a 48 příkazů výzvu k úhradě pokuty. Správní řízení s účastníky pochodu vedl také městský úřad v Litvínově.
Aktivisté protestují v hnědouhelných dolech opakovaně. Blokádou upozorňují podle Tkadlečka na neudržitelnost těžby uhlí a naléhavost klimatické krize.