Článek
Nepoměr v čerpání peněz na ubytování v Praze mezi senátory a poslanci ukázaly tabulky vyplacených náhrad za loňský rok, které Novinky získaly od obou komor Parlamentu.
„Při poskytování plnění se vychází z trvalého pobytu senátora, to znamená, že senátoři zvolení za obvody Prahy s trvalým pobytem mimo Prahu mají na plnění nárok,“ řekla Novinkám mluvčí Senátu Lada Faldynová. Senátor musí pro čerpání kanceláři předložit smlouvu s pronajímatelem bytu.
O náhrady na ubytování se přihlásilo 67 senátorů, tedy 82 procent členů horní komory. Z poslanců tuto náhradu čerpá jen 50 procent, tedy stovka z 200 členů Sněmovny.
Senát přitom na rozdíl od Sněmovny jedná méně často. Zatímco Sněmovna loni uskutečnila asi 38 schůzí, které někdy trvaly i dva týdny, Senát se v roce 2024 sešel 13krát. Schůze mu trvá jeden až dva dny.
Senátoři stejně jako poslanci mají v metropoli povinnosti i mimo jednací dny, scházejí se ve výborech nebo se účastní jednání svých stranických klubů. Přesto je překvapivé, když náhrady na ubytování v Praze čerpají ti, kteří byli v pražských obvodech zvoleni.
Senátorka ODS Miroslava Němcová loni v náhradách za přechodné ubytování vyčerpala limitních 246 tisíc korun. Zvolena byla v senátním obvodě 27, který zahrnuje Prahu 1, 7, Suchdol, Troju, část Prahy 2, Prahy 5 a Prahy 6. Náhrady 246 tisíc korun čerpala i v roce 2023.
Bydlím ve Žďáru, vysvětluje Němcová
Senátorka má trvalé bydliště ve Žďáru nad Sázavou a ač kandidovala v Praze, nemá v ní vlastní byt. „Trvalé bydliště se nemusí krýt s obvodem, do kterého je senátor zvolen, to není podmínka. Proto mi náhrady slouží k ubytování v Praze jako ostatním senátorům či poslancům s trvalým pobytem mimo hlavní město,“ napsala Novinkám Němcová.
Podobně si počínal i pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, který pochází z Pardubic. Loni vyčerpal v náhradách na ubytování „jen“ 178 968 korun, mandát mu však v říjnu skončil. Wagenknecht v Senátu zastupoval obyvatele městských částí Prahy 8, Březiněvsi, Ďáblic, Dolních Chaber, Čakovic a Prahy 18. V roce 2023 vyčerpal na ubytování v Praze 228 tisíc korun.
Ostatní pražští senátoři, mezi které patří Jiří Růžička (nestr. za Spolu a STAN), Jiří Drahoš (nestr. za Spolu), Václav Láska (SEN 21), Jan Pirk (nestr. za Spolu) nebo David Smoljak (STAN) náhrady za ubytování v Praze nečerpali. Stejně tak tyto náhrady nečerpali poslanci zvolení v Praze.
Náhrady na výdaje na přechodné ubytování v místě sídla orgánu, v němž vykonává funkci, mohly loni měsíčně činit až 20 500 korun, za rok tedy maximálně zmiňovaných 246 tisíc.