Hlavní obsah

U soudů dnes jen to nejakutnější. Zaměstnanci stávkují

Střední Čechy
Aktualizováno

Soudy ve středu nesoudí a nerozhodují. Když někde přece jen ano, tak jen ve velmi omezené podobě. Samotní soudci nestávkují, ale řeší jen neodkladné případy. Poté, co v pátek ztroskotala jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, stávkují zaměstnanci soudů.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Zaměstnanci soudů ve středu stávkují kvůli vyšším platům. Soudy jsou zavřené, jednací síně prázdné

Článek

Důvodem stávky jsou nízké mzdy pracovníků. „Pracuji jako asistent soudce a tiskový mluvčí. Vzhledem k tomu, že usiluji o to, být v budoucnu soudcem, vystudoval jsem právnickou fakultu na Univerzitě Karlově. Přitom platy asistentů se pohybují v průměru kolem pětatřiceti tisíc korun hrubého,“ vysvětlil Adam Holeček z Náchoda, proč se ke stávce přidali i asistenti soudců.

„Mzdy justičních pracovníků se obecně pohybují pod průměrem zaměstnanců ve státní správě. Nemáme vlastní tabulky, jako tomu je například ve školství. Skutečnost, že i zapisovatelka v Praze, kde jsou životní náklady rozhodně vyšší než v jiných částech republiky, má plat 25 tisíc hrubého, je pod úrovní důstojného života,“ míní Holeček. V Náchodě se ke stávce připojilo sto procent justičních pracovníků.

Průměrný plat zaměstnanců soudů byl podle ČTK vloni necelých 37 tisíc korun hrubého. Průměrná mzda v Česku přitom přesáhla 43 tisíc korun. „Soudci ze zákona stávkovat nemohou, ale cítíme jejich jednoznačnou podporu,“ dodal Adam Holeček.

V případě ohrožení dítěte či domácího násilí nebudou lidé odmítnuti

Ke stávce se přidali i zaměstnanci soudů ve středních Čechách, včetně kladenského soudu. „Je tady devadesát pracovníků, z nichž jen dva se do stávky nezapojují. Středu máme jako jednací den především pro civilní řízení, takže hlavní líčení musí být odročena. Konat se budou za měsíc nebo dva,“ potvrdil Novinkám místopředseda kladenského soudu pro občanskoprávní úsek Lukáš Randa.

Případy, které nešly odložit, se přece jen v provizorních podmínkách zrealizují. Týká se to například jednání s cizincem, kterého musel soud asi půl roku nahánět, takže nechce celé martyrium opakovat znovu. Stejně tak nesneslo odkladu určení opatrovníka dítěte.

V případě, že by se na soud obrátili lidé kvůli ohrožení dítěte nebo domácímu násilí, pak také nebudou odmítnuti. „Justiční stráž tady bude a má kontakt přímo na soudce, takže se to k nám dostane,“ ujistil Randa. Jinak ale nebude podatelna přijímat žádné dokumenty, zapisovatelky nebudou k mání při jednáních a ani další administrativní pracovníci se do práce nezapojí. „Přidávám se ke stávce,“ potvrdila jedna ze zapisovatelek, která si nepřála zveřejnit jméno.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

Prázdná jednací síň u kladenského soudu

Soudy se o stávce dozvěděly v pátek, takže musely rychle rozesílat účastníkům řízení naplánovaných na středu informaci o zrušení jednání. „Advokáti mají datové schránky, tam to problém není, u dalších lidí je to trochu problém. Hned v pátek jsme začali poštu rozesílat. Lidé také leccos zaslechli, tak volají a ptají se,“ dodal kladenský soudce Randa.

Připustil, že sehnat administrativní zaměstnance je dost velká svízel. „Zvlášť tady v Kladně, odkud je to blízko do Prahy, která stahuje lidi na lepší práci, je to složité. Když někdo odejde, je problém sehnat kvalitní náhradu. Přitom práce zapisovatelky není jen zapisovat, ale musí si také poradit s naším systémem a s aplikacemi,“ upozornil Randa. Jeden den stávky jsou podle něj schopni ještě vstřebat, pokud by ale stávka nebyla úspěšná a konala se další, vícedenní, už by to byl výrazný zásah do provozu soudu.

V Ostravě odvoláno 71 jednání

U Okresního soudu v Ostravě došlo ve středu k odvolání 71 soudních jednání. „Jde o naprostou většinu jednání, která byla původně na dnešní den plánována. Některá soudní jednání proběhnou, přičemž účastníkům v těchto soudních řízeních bude umožněn vstup do budovy. Pro ostatní je budova soudu uzavřena,“ uvedl mluvčí ostravského okresního soudu Dalibor Zecha. Do stávky se podle něj zapojilo 247 zaměstnanců soudu.

„Pro úplnost dodávám, že stávka se netýká soudců, protože ti ani ze zákona nemohou stávkovat. Vedení soudu a Soudcovská rada Okresního soudu v Ostravě se ale ztotožňují s platovými požadavky pracovníků justice, které považují za oprávněné, a vyjadřují plné pochopení a podporu stávky,“ dodal Zecha.

Ke stávce se připojili zaměstnanci prakticky všech okresních soudů na východě Čech, včetně soudu krajského v Hradci Králové, jak Novinkám potvrdil jeho mluvčí Martin Kos. Kvůli tomu byla u krajského soudu odročena či přeložena všechna původně nařízená jednání, a to jak na pracovišti v Hradci Králové, tak v Pardubicích. „V Hradci Králové nebude v provozu podatelna, pokladna ani informační kancelář,“ dodal Martin Kos.

V Olomouci se ke stávce připojili zaměstnanci okresního, krajského i vrchního soudu. Do stávky se na olomoucké pobočce Krajského soudu v Ostravě zapojilo 85 zaměstnanců, šest nestávkuje, dalších šest je nemocných nebo na dlouhodobé dovolené. Na Vrchním soudu v Olomouci stávkuje podle jeho mluvčího Stanislava Cika z 64 administrativních pracovníků 52. „Postoj našeho vedení je takový, že jejich stávkovou iniciativu podporuje,“ konstatoval mluvčí.

Mluvčí Okresního soudu v Českých Budějovicích Markéta Bartizalová uvedla, že stávku podporuje 96 procent zaměstnanců.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Stávka pracovníků u soudu

Ústavní soud funguje bez omezení

Stávka ochromila i Brno, hlavní město justice. Například na Nejvyšším správním soudu se mělo konat kárné řízení s exekutorem Jurajem Podkonickým, kvůli stávce ale muselo být odvoláno. Podle předsedy soudu Karla Šimky stávkuje větší část administrativních zaměstnanců. „Soudci i v den stávky pokračují ve výkonu své ústavní funkce. Základní chod soudu pro veřejnost, zejména příjem podání účastníků na soud, je i v den stávky zajištěn,“ informoval Šimka.

Ve velmi omezeném režimu funguje i Nejvyšší soud, podání dnes přijímá pouze elektronicky. Naopak jakousi „černou ovcí“ se stal Ústavní soud, který jako jediný funguje bez omezení a beze změny má na programu i pět veřejných vyhlášení. „Zaměstnanci se ke stávce nepřidali,“ uvedla bez bližších podrobností mluvčí soudu Kamila Abbasi.

Jednání s Blažkem ztroskotala. Pracovníci v justici budou stávkovat

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám