Článek
„V současnosti by zdravotníci měli v rámci diferenciální diagnostiky zvážit infekci opičími neštovicemi u jedinců s odpovídajícími klinickými příznaky,” uvedl SZÚ.
Potenciální riziko šíření ústav vidí zejména v komunitě mužů majících sex s jinými muži, nebo osob, které mají příležitostný sex, případně více sexuálních partnerů.
V případě potvrzení nákazy by mělo následovat testování a izolace.
K přenosu viru na člověka dochází při kontaktu s infikovaným zvířetem, člověkem nebo kontaminovaným materiálem. Virus se do těla dostává dýchacími cestami nebo sliznicemi a také při poranění kůže; stačí i drobné oděrky.
Opičí neštovice hlásí další země
„Předpokládá se, že k přenosu z člověka na člověka dochází především prostřednictvím respiračních kapének, je nutný dlouhodobý kontakt. Jiné způsoby přenosu z člověka na člověka zahrnují přímý kontakt s tělními tekutinami nebo infekčními lézemi a nepřímý kontakt s materiálem lézí, například prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo prádla,” připomněl SZÚ.
Virus se poprvé objevil v roce 1958 u opic, v ČR se zatím neobjevil.
Vakcinace proti pravým neštovicím chrání i před nákazou virem opičích neštovic.
Opičí neštovice |
---|
Virová nákaza se projevuje podobně jako lidské neštovice, byť většinou s mírnějšími projevy. |
Mezi příznaky patří vyrážka, která se nejprve objeví na obličeji a později i na zbytku těla. Nákazu provázejí i bolesti hlavy a horečka. |
Inkubační doba se pohybuje od 6 do 21 dní. |