Hlavní obsah

U České Lípy se chystá solární monstrum větší než 12 strahovských stadionů

4:42
4:42

Poslechněte si tento článek

Na pastvinách na okraji České Lípy má vyrůst mimořádně velká fotovoltaická elektrárna. Záměr investora počítá s výstavbou na minimálně 79 hektarech půdy, což představuje plochu 12,5 strahovských stadionů. Vše na pozemcích, jež patří z větší části firmě, kterou řídí vysoce postavení manažeři z CPI Property Group (CPIPG) miliardáře Radovana Vítka.

Foto: Skupina ČEZ

Ilustrační foto. Na snímku solární park, který u severočeské Mimoně provozuje ČEZ.

Článek

Obří solární elektrárnu východně od České Lípy, zhruba u cyklostezky mezi Českou Lípou a osadou Písečná, chce postavit společnost 8m group.

Mladá firma v posledních třech letech usilovala o získání nebo pronájem pozemků za účelem výstavby fotovoltaické elektrárny hned na několika místech v různých koutech Česka, žádný z projektů se jí ale zatím nepodařilo dotáhnout do konce.

ČEZ odkoupil obří solární projekt v Ralsku

Ekonomika

U České Lípy teď usiluje o mimořádně velkou elektrárnu. Vyrůst by měla na 79 hektarech půdy, které mají dva různé vlastníky. Malá část, necelých 18 hektarů, patří městu Česká Lípa, zbytek pak společnosti Zelená pastva, jejímž skrytým majitelem je zřejmě miliardář Radovan Vítek. Jednateli společnosti jsou totiž podle obchodního rejstříku dva vysoce postavení manažeři z Vítkova CPI Property Group, mimo jiné i výkonný ředitel celého konglomerátu Zdeněk Havelka.

Boom obřích solárních parků

V severních Čechách se v posledních týdnech a měsících roztrhl pytel se záměry výstavby velkých solárních parků. Jeden se už dokonce otevřel.

U Dolního Podluží na Děčínsku otevřela velkou solární elektrárnu s instalovaným výkonem 10,2 megawattu (MW) společnost ČEZ. Jde o největší fotovoltaický projekt v Česku za posledních 13 let.

Dosud největší tuzemská solární elektrárna je také na severu Čech, stojí v Ralsku na Českolipsku, provozuje ji ČEZ a má celkový výkon 38,3 MW.

Ještě větší solární elektrárnu připravuje přímo v Ralsku také Liberecký kraj. Ten pro ni chce využít část bývalého letiště v Ralsku - Hradčanech, pro které nenašel lepší využití. V souvislosti s elektrárnou se mluví o výkonu až 100 MW, kraj už schválil smlouvu s ČEZ Distribuce, která kraji zatím rezervuje kapacitu připojení 62,5 MW. O projekt se letos na jaře zajímali i detektivové z Národní centrály pro organizovaný zločin (NCOZ), nikoho neobvinili, hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ale musel policistům v souvislosti s projektem podat vysvětlení a odevzdat mobilní telefon i notebook. Kraj v přípravě záměru nadále pokračuje.

Foto: Skupina ČEZ

Ilustrační foto

O projekt Libereckého kraje na letišti v Hradčanech se zajímala i společnost 8m group, jež nyní připravuje jiný solární park u České Lípy. Firma se přihlásila do tržních konzultací, které kraj vypsal pro potenciální dodavatele. Do užšího výběru už se ale nedostala, kraj ji a několik dalších zájemců vyřadil zjednodušeně řečeno pro nedostatek zkušeností s obdobně velkými projekty.

Co stojí za aktuálním boomem velkých solárních parků?

Podle Jana Krčmáře ze Solární asociace je to souběh několika faktorů, roli hraje například národní klimatický plán, jenž stanovuje český závazek, jak velký podíl spotřebované energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů. „Vedle závazku Bruselu je tu ale čistě komerční tlak na dekarbonizaci velkých průmyslových firem, kterým jen energie z panelů na střechách nemůže stačit,“ nastínil Krčmář. „Vidíme velkou potřebu elektřiny ve velkém. Ta z jádra bude až v roce 2040, uhelné elektrárny už ale ohlašují konec provozu. Jediné, co to může nahradit, jsou velké solární parky,“ tvrdí výkonný ředitel Solární asociace.

Pronájem na 35 let

Záměr výstavby obří elektrárny vyšel najevo poté, co firma 8m group požádala radnici v České Lípě o pronájem městských pozemků, a to na nestandardně dlouhou dobu 35 let s možností prodloužení o dalších 5 let. Na radnici se žádostí začal zabývat výbor pro pronájem a prodej nemovitostí, který uložil svému předsedovi, aby s vedením města jednal o svolání schůzky s investorem a získání dalších informací.

Na to už ale nedošlo. Když se zvěst o obří solární elektrárně začala šířit na sociální síti, rada města na svém jednání minulý týden žádost o pronájem pozemků urychleně zamítla.

„Pozemky, které chtěla firma k tomuto účelu využít, se nacházejí v blízkosti lokality rodinných domů a navazují na plochy určené k rozvoji města. Navíc je v těsné blízkosti cyklotrasa Písečná. Umístěním takto rozsáhlé fotovoltaické elektrárny by došlo ke zvýšení provozu na cyklotrase, a to především v době výstavby elektrárny, čímž by došlo k omezení rekreační funkce cyklotrasy. Z těchto důvodů jsme se rozhodli pozemky nepronajmout,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož (ANO).

I bez pomoci města

Zamítavé stanovisko radnice ale nemusí být pro záměr výstavby velkého solárního parku v dotčené lokalitě žádnou pohromou. I sama radnice upozornila na to, že firma 8m group plánuje stavět i na soukromých pozemcích. „Pokud se soukromá firma rozhodne pozemky pro výstavbu fotovoltaické elektrárny poskytnout, nemůže to město zcela ovlivnit,“ zdůraznila starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Soukromou firmou, o níž starostka mluví, je právě zmíněná společnost Zelená pastva, za niž jednají manažeři z CPIPG. Právě Zelená pastva měla až do letoška městské pozemky mezi Českou Lípou a Písečnou v pronájmu a využívala je jako pastviny. Když pronájem skončil, město už další pacht nenabízelo, poněvadž už v té chvíli vědělo o solárním zájmu firmy 8m group. Zelená pastva má ale v dotčené lokalitě dalších 61 hektarů pozemků, které sama přímo vlastní.

Jak se bude situace po zamítavém stanovisku města dál vyvíjet, není nyní jasné. „Zatím je to příliš čerstvé, analyzujeme situaci, chtěli bychom s městem dále jednat,“ řekl Novinkám Jan Selep, člen správní rady společnosti 8m Group. K dotazu, jestli je nebo bude v kontaktu i s firmou Zelená pastva, se nechtěl vyjadřovat.

Není také jasné, jaké záměry má se svými pozemky u České Lípy společnost Zelená pastva. „Vedení společnosti Zelená pastva diskutuje o možnostech a variantách budoucího využití pozemků. Doposud nebylo učiněno žádné finální rozhodnutí,“ uvedl za firmu mluvčí CPI Property Group Jakub Velen.

Prohraná solární arbitráž přijde stát na tři čtvrtě miliardy

Ekonomika

Výběr článků

Načítám