Článek
Zvíře skončilo na Státním veterinárním ústavu v Praze, kde bude ve spolupráci s vědci z České zemědělské univerzity provedena pitva.
Zdrojem nákazy prašivinou mohou být podle Aleše Vorla z univerzity lišky či kopytníci, kteří tímto onemocněním běžně trpí.
„Vlci, u kterých se tato nemoc projevila, nevykazovali změny v chování vůči lidem. Onemocnění nemusí nutně znamenat smrt nakažených zvířat, mnohdy se z něj sama dostanou,” uvedl Vorel.
Výsledky genetické analýzy by měly pomoci určit, odkud přesně vlčice přišla. O vlcích v celé oblasti je podle vědců k dispozici řada údajů, a to mimo jiné díky kontaktům s německými ochranáři.
Vlci s prašivinou se podle odborníků pochybují během dne méně než zdraví jedinci. „Přítomnost tohoto parazita je i v našich středoevropských podmínkách běžná, například u našich lišek se vyskytuje u 10 až 20 procent zvířat. Stejně tomu může být u vlků,” řekl Vorel.
Prašivina je v přírodě běžné onemocnění psovitých šelem. Kromě této nemoci bude odborníky zajímat i to, zda vlčice neměla vzteklinu.