Článek
Krizový štáb také nejpozději ve čtvrtek předá premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD) a oběma komorám parlamentu petici proti zákonu o neziskových nemocnicích, kterou podepsalo 233 807 lidí. Podle Jelínka by se obsahem petice měla vláda i zákonodárci vážně zabývat.
"Zdravotníci upozorňují na rizika, kterým české zdravotnictví vystavuje nezodpovědnými kroky ministr zdravotnictví David Rath," uvedl Jelínek a upozornil, že nesouhlasný názor vyjádřilo podpisem petice téměř čtvrt miliónu občanů. Reálný dopad změn, které Rath prosazuje, podle Jelínka pociťují pacienti už dnes, když se například odkládají plánované operace, nebo když lékaři nepředepisují drahé léky, aby nepřekročili limity peněz. Následky legislativních kroků současného ministra přirovnal Jelínek k Černobylu, i tam podle něj byla podceněna rizika.
Pekárek: jde nám o pacienty
Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek se ohradil proti výrokům premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), že zdravotníci nemají důvod stávkovat a že chtějí za péči od pacientů platit hotově. "Je to do určité míry blábol," zhodnotil premiérova slova. Lékaři podle něj už nyní mají možnost bez smlouvy s pojišťovnou vybírat od pacientů. "Nám jde o to, aby systém zdravotního pojištění sloužil pacientům," zdůraznil Pekárek.
Na odvolání Ratha, což byl jeden z požadavků petice, již nespokojení lékaři netrvají. Stačí jim, že "ministr svými kroky škodí spolustraníkům v předvolební kampani", požadují však, aby po volbách, pokud zvítězí ČSSD, již do ministerského křesla nezasedl. Týden zdravotnického neklidu zahájí 20. května valná hromada zubařů a shromáždění Sdružení ambulantních specialistů. Vyvrcholí 26. května demonstrací v Praze.