Hlavní obsah

Tutlá škola šikanu? Zoufalí rodiče mohou i na policii

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Pokud škola odmítá řešit problémy spojené s šikanou, má rodič právo se v nejzazším případě obrátit i na policii, popřípadě na státní zastupitelství. Odborníci ale upozorňují, že by předtím měli vyčerpat jiné možnosti. Pokud nespolupracuje třídní učitel, mívají školy metodiky prevence, výchovné poradce nebo školní psychology. Možná je i urgence u ředitele a zasáhnout může i zřizovatel nebo Česká školní inspekce.

Foto: Envato

Ilustrační foto

Článek

O způsobech, jak zatočit s šikanou, se rozvířila debata po zveřejnění skupinové agrese v Hodoníně, kde je i podezření, že škola na žádost o pomoc nereagovala.

S nezájmem škol o řešení vnitřních sporů se potýká řada dalších rodičů.

„Napsala mi třídní učitelka, že můj třeťák šikanuje spolužáka a že mu mám domluvit. Řešil jsem to s jeho matkou. Je to známá, tak jsme se sešli a opravdu mu můj syn ubližoval, byť ve verbální rovině. Nějak jsme se domluvili, ale pak jsme se tím zabývali s dalšími rodiči a ukázalo se, že tam je větší skupina dětí, které šikanují ostatní a další se přidávají,“ popsal Novinkám otec z většího města na Moravě, který nechtěl být jmenován.

Výjimečný výbuch skupinového násilí, komentují šikanu v Hodoníně odborníci

Domácí

Syn podle něj měl od začátku problém do kolektivu zapadnout, ale v poslední době se s ním vyrovnával po svém. „Zkrátka se připojil k té silácké skupině a začal se chovat podobně. Ale pak jsme s ostatními rodiči zjistili, že ta silnější skupina je učitelkou podporována, aby plnila její úkoly,“ uvedl. Třídní učitelka je zároveň školní metodičkou prevence. Ředitele ani vedení obce, která školu zřizuje, riziková situace nezajímala. A tak rodiče teď už jen hledají jinou školu, kde by syna přijali.

Nad takovými poměry ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal kroutil hlavou. „S tím jsem se ještě nesetkal,“ řekl Novinkám.

I podle zkušené metodičky prevence Církevní ZŠ a MŠ Archa v Petroupimi Jitky Wagnerové je kontroverzní, pokud se škola snaží šikanu přehlížet.

Ředitel může skončit

„Pokud rodič zkoušel situaci ve škole různě řešit a má pocit, že se nic neděje, že nějaké nepravosti probíhají dál a dějí se věci, které ohrožují bezpečnost jeho dítěte nebo skupiny, a není součinnost školy, je možné to oznámit policii,“ sdělila Novinkám.

Upozornila, že škola má omezené pravomoci a někdy potřebuje součinnost jiných orgánů od OSPOD po třeba právě policii. „A ano, máme i zkušenosti, že nám policie téměř rozmlouvala, abychom to s ní řešili. Ale od právníků jsem se dozvěděla, že se mám obrátit na státní zastupitelství, které zaúkoluje policii a ta pak musí konat. A to i v případě verbální šikany,“ řekla.

Podle Zatloukala mohou ale účinně pomoci i inspektoři. „Neděje se to často, že nám rodiče dají takový podnět, ale stává se to. Určitě se tím vždycky zabýváme a věnujeme tomu mimořádnou pozornost,“ sdělil Novinkám.

Inspektoři na základě podnětu vyhodnocují, jak se škola stížností zabývala, jaká opatření učinila a s jakým dopadem. Pokud byla stížnost odůvodněná, doporučí inspekce konkrétní opatření, nabídne odborníky. Pokud škola i to ignoruje, navrhne zřizovateli odvolání ředitele. „To je veřejný návrh a je pak na politicích, jak se k tomu postaví,“ dodal Zatloukal.

Vydírání, výtržnictví, pokus ublížení na zdraví. Policisté řekli, jak vidí šikanu v Hodoníně

Krimi

Související články

Výběr článků

Načítám