Článek
„Na místě záchranáři našli těla dvou lidí, zemřeli na následky pádu z přibližně 900 metrů. Spadli z vrcholu Sněžky až do kotle Lomniczky,“ uvedla polská horská služba na Facebooku.
Turisté letěli v kotrmelcích po tvrdém povrchu tzv. žlabu smrti do oblasti „řeky smrti“, jak jí říkají Poláci, která se stala v minulých zimách osudná mnoha lidem. Údolí polské říčky Lomniczky je skoro kilometr hluboké a strmé.
Podle Poláků nebyli 23letý a 47letý muž v příbuzenském vztahu. „Nešlo o rodinu. Uklouzli hned za polskou observatoří,“ sdělili na krkonošském ustředí GOPR v Karpaczi.
To se nestává tak často. K pádům většinou dochází v první polovině tzv. řetězovky, kde se kvůli zachumeleným řetězům nyní není čeho chytit. Nebezpečná bývá řetězová cesta z vrcholu Sněžky ke Slezskému domu, i když zrovna není zledovatělá.
Horští záchranáři do pozdního odpoledne pátrali s pomocí vrtulníků po další osobě, jež se podle svědků tragédie měla zřítit do skoro kilometr hlubokého strmého údolí polské říčky Lomniczky. „Přítomnost třetího člověka se nepotvrdila a pátrání v úterý v noci skončilo,“ potvrdil mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš. Záchranná akce skončila o půl desáté v noci a zúčastnilo se jí dvaadvacet členů služby GOPR, šest polských vojáků a čtveřice českých záchranářů. Ti měli k dispozici dva české a jeden polský vrtulník.
Turisté nebezpečí podceňují
Nebezpečí zledovatělých hor koncem loňského března podcenila na polské Jubilejní cestě mladá česká turistka. Žena v běžeckém outfitu, jež se kutálela po ledovém úbočí Sněžky zhruba čtyři sta metrů, skončila se středně těžkými zraněními v nemocnici. „Zamezit přístupu turistů na zledovatělé horské trasy nelze, a to ani v případě cesty ze Sněžky. Horská služba k tomu není kompetentní a nevím, kdo k tomu má kompetence. Uvědomit si možné nebezpečí by měli samotní turisté, a pokud se přesto vydají na zledovatělou cestu, tak pouze s patřičnou výzbrojí,“ říká Fryš. „Jediné, co můžeme, je včas upozorňovat na možná nebezpečí,“ podotkl.