Článek
„Za poslední tři týdny jsme vybrali přibližně 400 tisíc korun. Běžně se částky za takové období pohybovaly v řádu desítek tisíc, je to tedy zhruba desetinásobný nárůst,“ uvedl Vít Hněvkovský, vedoucí fundraisingu ADRA, která na Ukrajině řeší například přístup lidí k pitné vodě.
Kdykoliv Trump slovně zaútočí na Zelenského, české dary Ukrajině povyskočí. Například 19. února napsal americký prezident na síti X, že Zelenskyj je „průměrně úspěšný komik“ a „diktátor bez voleb“.
„Denní průměr za leden na všech našich sbírkách byl 328 tisíc korun. Dne 20. února, den po Trumpově výroku, přišlo 863 tisíc korun,“ sdělil Martin Ondráček, organizátor občanské iniciativy Dárek pro Putina, která sbírá peníze na zbraně pro Ukrajinu. Zároveň se blížil 24. únor a třetí výročí od chvíle, kdy Putin sousední zemi napadl. Také tento fakt příspěvky v únoru navyšoval.
Pro české dárce pak byl zásadní poslední únorový pátek, kdy se prezidenti Trump a Zelenskyj potkali v Oválné pracovně Bílého domu. Setkání skončilo hádkou před televizními kamerami, přičemž Trump Zelenskému vyčetl, že „hazarduje se životy milionů a s třetí světovou válkou“ nebo že „bez amerického vybavení by konflikt skončil do dvou týdnů“.
Podle průzkumu agentury NMS Market Research pro Právo a Novinky si přitom 63 procent českých občanů v souvislosti s hádkou myslí, že Spojené státy házejí Ukrajinu přes palubu. „Podle hodnocení Čechů vyšel lépe z diplomatické roztržky ukrajinský prezident. Naopak Donalda Trumpa častěji označují za viníka předčasně ukončených jednání,“ popsala politická analytička NMS Tereza Friedrichová.
Za hlavního viníka Trumpa označilo přes 41 procent dotázaných, 22 procent dotázaných naopak viní Zelenského a zhruba čtvrtina respondentů oba prezidenty zároveň. Přes 58 procent oslovených pak souhlasilo s výrokem, že Trump a jeho viceprezident J. D. Vance konflikt vyprovokovali.

Ondráček z Dárku pro Putina má přesně zmapováno, jak hádka před kamerami v Oválné pracovně znásobila českou štědrost. „Od začátku daného dne do chvíle, kdy přijížděl Zelenskyj do Bílého domu, přišlo na naše sbírky 199 tisíc korun. Když televize odvysílala přestřelku mezi ním, Trumpem a Vancem, trvalo přesně čtyřicet minut, než jsme nastřádali první milion,“ spočítal. Za celý den pak Češi přispěli na sbírky této iniciativy přes tři miliony korun, o den později to bylo dokonce přes sedm milionů.
Dar jako upomínka na okupaci
Češi často darují přesně 1968 korun, tedy cifru, která odkazuje k roku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. „Od prvního do sedmého března se vybralo 23,5 milionu korun. To je neuvěřitelné. Je to desetinásobný nárůst oproti začátku února, kdy jsme vybírali asi dva miliony korun týdně,“ popsal Ondráček.
Nárůst darů po hádce v Bílém domě zaznamenaly i další organizace. „Od minulého pátku jsme vybrali sedm milionů korun, to je desetkrát více než obvykle,“ vyčíslil Tomáš Vyhnálek, jenž má na starosti výběr darů pro Člověka v tísni.
Když Trump přerušil jednání se Zelenským a následně zastavil americkou pomoc, některé organizace na to přímo zareagovaly. „Spustili jsme speciální výzvu Sto průzkumných dronů pro Ukrajinu, jen na ty se sešlo přibližně čtyři miliony korun,“ uvedl Martin Ocknecht, vedoucí sbírky organizace Post Bellum, s tím, že jejich ukrajinští partneři mají o intenzivnější pomoc zájem.
„Situace se vyostřuje. Dříve šly peníze ze sbírky spíše na zdravotnický materiál či neprůstřelné vesty. V současnosti se zaměřujeme na dodání průzkumných dronů,“ popsal.
Lidé také stále častěji sami oslovují organizace s nabídkou materiální pomoci. „Například uvádějí, že mají doma starší generátor nebo auto, které bychom mohli na Ukrajinu odvézt,“ popsal Ocknecht.
Vojenští analytici se přitom shodují, že bez americké pomoci může Ukrajina vydržet pouze několik měsíců, zhruba do léta. Během této doby musí dodávky ze zámoří nahradit ze svých zdrojů evropské státy, případně musejí spolu s Ukrajinou přesvědčit Trumpa, aby své rozhodnutí zvrátil.
Podle zmíněného průzkumu si přes 80 procent Čechů přeje, aby se Ukrajina a Spojené státy vrátily k jednacímu stolu.