Článek
Trpí ale koně, jak si někteří myslí? A jak vůbec vypadá jejich směna a zázemí ve městě? To jsme zjišťovali i s kamerou.
Bývalý areál sběrného dvora na rozhraní Michle a Vršovic v Praze. Tady je zázemí koní, kteří každý den vozí turisty na Staroměstském náměstí. Podle místního chovatele Václava Luky mají koně ve stáji vše, co potřebují.
„Napáječka, žlab, sláma, támhle je malý výběh. Je tu i hadice, takže když jim je vedro, tak se stříkají. Samozřejmě tady mají neustálý přísun sena, slámy, aby byli neustále v ideálním stavu,“ představuje na úvod zázemí.
„Důležité také je, aby stáje větraly a nebyl tu ve velké míře čpavek, který koním škodí,“ dodává Luka.
Vysvětluje též, že se koně střídají, po centru města tedy nechodí celý rok tatáž zvířata. „Dochází k obměně, ti koně jezdí domů do mateřských stájí, kde mají pastviny. Tam se regenerují a zase se sem vracejí,“ říká Luka.
„Ministerstvo zemědělství před lety zpracovalo, za jakých podmínek je možné jezdit. Tyto jsme museli samozřejmě všichni splnit,“ přidává se předseda Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy Josef Kočovský.
Šestihodinová směna
Z Vršovic vyráží každý den do centra města dvě směny. První jezdí od 10 do 16 hodin, druhá pak navazuje do 22 hodin. „Více než pět kočárů tam najednou nebude,“ doplňuje Luka a upozorňuje, že v 90. letech na náměstí stálo i 50 kočárů.
„Ráno v sedm je tady nakrmí náš zaměstnanec. Poté přijde fiakrista, který koně vyčistí, opucuje, prohlédne kopyta a také se ujistí, jestli jsou v pořádku. Poté se zapřáhnou a jedou cestou na Staroměstské náměstí,“ vysvětluje.
Koně jezdí ve dvouspřežích a podle Luky musí být starší čtyř let. Nesmí mezi nimi být hřebec, pouze klisny nebo valaši. Za ně se zapřahá kočár o váze zhruba 400 kilogramů.
Luka dále zmiňuje, že si místní fiakristé na své povozy vymysleli speciální doplňky pro větší komfort. „Například speciální ‚plachtičky‘, do kterých padají exkrementy, nebo gumy, na kterých jsou koně podkováni, aby se tlumily nárazy,“ vyjmenovává.
Tržní řád versus smlouva o pronájmu
S provozem fiakrů v centru Prahy nesouhlasí část společnosti, která podepisuje petici s názvem Kůň není stroj, ani někteří radní. V minulém volebním období tehdejší vedení Prahy pod vedením Zdeňka Hřiba (Piráti) vyškrtlo místa na náměstí z tržního řádu.
Koně tedy na náměstí mohou podle nájemní smlouvy z 90. let i nadále stát, ne však za účelem podnikání. O vyškrtnutí z tržního řádu se navíc Cech fiakristů a povozníků soudí.
Za pronájem místa na náměstí platí fiakristé podle Kočovského 700 tisíc ročně magistrátu a dalších 300 tisíc Praze 1. Za dvacetiminutovou projížďku v kočáře zákazníci zaplatí 900 korun. Za jednu směnu jich jeden pár koňů odjezdí průměrně šest.
„Fiakristé, kteří stále pokračují v podnikání na Staroměstském náměstí, porušují tržní řád. Živnostenský odbor jim za to pravidelně dává pokuty,“ sdělil Novinkám pražský radní pro majetkovou oblast Adam Zábranský (Piráti).
Tento týden se Zábranský na jednání Rady hlavního města Prahy pokusil prosadit návrh, který by smlouvu o pronájmu místa fiakristům ukončil.
Pro zrušení hlasovalo celkem pět radních – všichni čtyři pirátští a také náměstek Jiří Pospíšil z TOP 09.
K přehlasování chyběl jeden hlas, ten se bude Zábranský snažit získat a návrh předloží znovu. „Pokud by to prošlo, měli by fiakristé podle smlouvy dvouletou výpovědní lhůtu,“ řekl Zábranský.
„Odborníci tvrdí, že…“
Piráti se dlouhodobě proti fiakrům ve městě vymezují. „Těch důvodů je mnoho. Povrchy v centru Prahy nejsou podle některých odborníků pro koně vhodné, je tu velký smog, hluk, fiakry se mísí s automobilovou dopravou, což také není vhodné,“ tvrdí Zábranský.
Čas od času tak dojde k nějakému zranění. Koně také trpí repetitivním pohybem. Kombinace těchto všech faktorů není podle některých odborníků vhodná.
Pirátský radní Hřib se také minulý týden vyjadřoval ke kauze se zraněným koněm. Při té příležitosti připomněl, že i on prosazuje přístup důsledné ochrany zvířat, a tedy zrušení smlouvy o pronájmu místa.
Kritiku ale fiakristé odmítají a odvolávají se na jiné odborníky, podle kterých koně ve městě netrpí.
„Městský provoz jim, jak se namítá, nevadí. Nikdo by si nedovolil sem dát koně, kdyby při tom městském provozu byl nějaký problém. Na to jsou koně přivyklí. Oni jsou trošku i exhibicionisté,“ namítá Luka.
Jezdí také, pouze pokud nejsou extrémní teploty. „V provozu jsou, pokud je venkovní teplota v rozmezí -4 až 32 stupňů Celsia. V tom vedru ale ani nikdo jezdit nechce,“ doplňuje Luka.
Rovněž zmiňuje, že i když koně stojí na náměstí se svěšenou hlavou, tak nejsou unaveni. „To je jejich přirozený stav,“ vysvětluje a dodává, že zvířata pravidelně kontroluje Státní veterinární správa.
„Na stanovišti bývá prováděna kontrola úředním veterinářem dechové a srdeční frekvence u koní během léta. Koně i po příjezdu na stanoviště měli hodnoty v klidové normě,“ napsal Novinkám tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
„Koně vždy byli klidní, ochotní pohybu, navyklí práce v zápřeži a v městském provozu, nepozorována únava. Rovněž nebyly shledány známky hrubostí ze strany kočího, koně reagovali vždy na slovo,“ doplnil.
Pokud by ke zrušení smlouvy o pronájmu nakonec došlo, koně by rozhodně nebyli utraceni. V minulosti se ale takové informace objevovaly. „To byla silná slova a v emocích. Jde o to, že pro ‚koňáky‘ to není byznys, ale spíš srdcovka,“ dodal chovatel Luka.
Někteří zastupitelé v minulosti navrhovali, že by se koně ze Staroměstského náměstí mohli přesunout třeba do královské obory Stromovka nebo do Pařížské ulice.