Článek
Povodeň před čtvrtstoletím srovnala se zemí 160 domů, o shození dalších 175 domů rozhodli statici.
Po jejím řádění zůstala stát v Troubkách polovina ze 650 domů. I když v současnosti katastrofu připomíná hlavně památník poblíž kostela, v lidech zůstávají vzpomínky dodnes. Především u těch starších.
„Vždycky když přijde velká bouřka, bojím se, že opět bude povodeň. Protože jsme po roce 1997 zažili ještě druhou povodeň v květnu 2010. Má se tu stavět ohrazení obce, ale už je to dvacet pět let a pořád se nic neděje,“ řekla Právu Pavla Janoušková z Troubek.
„Manželovým rodičům spadl rodinný dům. A další i jeho sestře. My jsme měli novostavbu. Vodu jsme měli ve sklepě do výšky sto šedesáti centimetrů,“ dodala Janoušková.
Vesnice si s vodou bez dřívějších zkušeností z povodní nedokázala poradit.
„K zatopení stovek měst i obětem na životech vedly nedostatečné retenční prostory společně s absencí účinných protipovodňových opatření na řece Moravě,“ uvedl Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy.
Ochrana možná v roce 2029
Další povodně se do Troubek dostaly v květnu 2010. Obyvatelé ani po třinácti letech neměli kolem obce protipovodňové zábrany a nemají je dodnes.
„Protipovodňová opatření v současnosti v Troubkách chybí,“ řekl Právu Chmelař.
Pro Povodí Moravy i obyvatele obce však nyní nastal významný posun.
Obec provedla aktualizaci územního plánu a pokročila i ve výkupech pozemků, v současné době jí podle starosty obce Radka Brázdy (STAN) chybí vykoupit a nasmlouvat už jen čtrnáct procent pozemků potřebných pro výstavbu prstencových protipovodňových valů.
„Někdy v roce 2023 by se dalo pokročit v projekčních činnostech, pokud půjde všechno dobře, někdy v roce 2026 by mohl být vysoutěžený zhotovitel. A kolaudace teoreticky v roce 2029,“ sdělil Právu starosta ke společným plánům Povodí Moravy a obce.
Pomůže prstencovitá hráz kolem obce
Troubky jsou podle Povodí Moravy ve velmi komplikovaném území na soutoku Moravy a Bečvy. Řešením tak je zřejmě jen navrhované prstencové ohrázování.
„Velký problém zde navíc představují podzemní vody, proto protipovodňová opatření kromě hrází řeší i režim podzemních vod,“ podotkl Chmelař.
Pomoci by podle starosty mohla i plánovaná výstavba vodního díla Skalička na řece Bečvě.
„Celou obec nepřemístíte. Ale je třeba udělat všechno pro to, aby se už posunul dál projekt protipovodňových opatření. A to i jinde, mám na mysli Skaličku. Protože to je dost významný krok pro celé Přerovsko, který bude mít vliv i na nás. Zadrží vodu z Bečvy. Než by k nám dotekla, může mezitím v přívalových deštích odtéct voda pocházející z Moravy,“ myslí si starosta Troubek.
Starosta vzpomíná na oběti katastrofy Ludmila Smolková, Jiří Herman, Růžena Hermanová, Drahomíra Říhošková, Emilie Skřenková, Jan Vojtek, Jarmila Vojtková, Jan Zaoral a Božena Špalková. Lidé, jejichž jména si místní stále připomínají.
Velká voda jim vzala životy ve dnech 7. až 10. července 1997.
„První vlna povodně přišla v noci. Tři babičky, paní Smolková, Říhošková a Skřenková, bydlely v domech z nepálených cihel v různých ulicích. Šlo o silný proud, který strhl domky ve chvíli, kdy zřejmě spaly. Manželé Hermanovi zemřeli doma někdy nad ránem, také v sutinách. Manželé Vojtkovi zahynuli u sousedů. Domnívali se, že jejich dům spadne. Přestěhovali se proto k sousedům na patro. Jenže v něm uvázli a celý dům se sesunul. Zachránili se jen jeho majitelé,“ zavzpomínal starosta Troubek Radek Brázda.
„Honza Zaoral vytáhl svou mamku a sousedku, dostal je na suchou zem, a když se pro něco vracel, propadla se střecha domu a zasypala jej. Poslední starší žena, paní Špalková, žila v nejpostiženější místní části Na Loučkách, dlouhou dobu se držela ve vodě při stolu. Po dvou dnech ji záchranáři dostali na suchou zem, 10. července ale zemřela v nemocnici na podchlazení,“ dodal Brázda.
Povodně v roce 1997 zasáhly mnoho oblastí Moravy a Slezska. Vyžádaly si více než padesát lidských životů.
Zaplaveno bylo od 5. do 16. července 536 měst a obcí v 34 okresech, zničeno nebo poničeno bylo 29 tisíc domů, způsobené škody byly vyčísleny na 62,6 miliardy korun. Na některých místech spadlo během tří dnů tolik srážek jako jindy za půl roku.