Článek
Vyšetřovatelé Vojenské policie do africké země totiž vyrazili vyšetřovat, aniž by měli souhlas keňské strany, a všechny důkazy, které tam získali, by tak byly k ničemu.
„Pokud prováděli úkony trestního řízení v rozporu se zákonem o mezinárodní justiční spolupráci, bez zmocnění a bez vědomí orgánů Keni, bez přítomnosti advokátů a tlumočníků, tak to může být zneužití pravomoci jak vyšité,“ řekl Novinkám Ondruš.
Podle odborníka na trestní právo Jaroslava Ortmana je postup státního zástupce a Vojenské policie nepochopitelný. „To je triviální chyba, nemůžete na území cizího státu poslat své policisty, aniž by to bylo vyjednáno. Stejně jako tady nemohou běhat afričtí nebo francouzští vyšetřovatelé bez souhlasu našeho státu,“ řekl Novinkám Ortman. Podle něj tam byli policisté inkognito a nelegálně. „To, co tam zjistili, je teď k ničemu. Jediná cesta, jak to zhojit, je dojednat součinnost s Keňou a poslat je tam znovu. Otázka ale je, kdo ponese náklady,“ poznamenal.
Na kurzu vedeném českými speciálními silami v Keni byl zraněn voják. Případ vyšetřuje vojenská policie
Vojenská policie ani státní zástupce z Prahy 6 Richard Petrásek nechtěli odpovědět na dotaz, proč do země vyrazili dva vyšetřovatelé bez souhlasu keňské strany. „O probíhajícím přípravném řízení nebudeme poskytovat bližší informace, neboť by to mohlo ohrozit řádné prověření věci,“ sdělil pouze Petrásek.
Politický úkol Černochové?
Jestli státní zástupce pochybil, nechtělo komentovat ani Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho mluvčí Petr Malý ale Novinkám potvrdil, že Petrásek ani nikdo jiný žádost o mezinárodní právní spolupráci neposlali. „Mezinárodní odbor Nejvyššího státního zastupitelství dosud neeviduje žádnou žádost o právní pomoc, kterou by případně mělo Nejvyšší státní zastoupení zprostředkovat,“ poznamenal Malý.
Podle advokáta Ondruše zákon porušil hlavně velitel Vojenské policie, který vojenské policisty poslal do Keni vyšetřovat, aniž by o tom věděly keňské orgány. „On nemůže poslat jen tak konat příslušníky Vojenské policie do zahraničí. Poslední, kdo toto dělal, byla StB,“ poznamenal advokát.
Sporné je podle něj i to, jakým způsobem zasahovala do vyšetřování ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Paní ministryně vyjádřila zájem na výsledku řízení. Proto navrhuji, aby se vyšetřování vzalo Vojenské policii a předalo jinému policejnímu orgánu,“ uvedl.
Incident, který se stal loni v říjnu v keňském vojenském prostoru, kde čeští instruktoři z 601. skupiny speciálních sil cvičí už 12 let keňské studenty, se začal veřejně probírat poté, co Černochová vytkla náčelníku generálního štábu Karlu Řehkovi, že ji o události informoval pozdě.
Na listopadovém sněmovním výboru pro obranu ministryně uvedla, že do Keni „Vojenská policie vyrazila na základě mojí intervence“. Případ dál prohloubil neshody, které mezi ministryní a šéfem armády dlouhodobě panují.
Spor kvůli postřelení vojáka v Keni vyostřil svár mezi Černochovou a Řehkou
Podle Ondruše není přípustné, aby Vojenskou policii úkoloval politik. Ministryně se proti tomu, že by policisty úkolovala, ohradila s tím, že pouze svolala vedení ministerstva, které se rozhodlo do Keni poslat vyšetřovatele. „Vojenskou policii nevyslala Černochová, ale náčelník Vojenské policie generál Roček,“ reagovala na konci roku Černochová na informaci, že Ondruš chce, aby ministryně celou věc vysvětlila policii.
Keňský voják byl postřelen v úterý 22. října. Podle Řehky byl i za pomoci českých vojáků ošetřen a převezen do nemocnice. Keňská strana incident prý vyšetřila s tím, že šlo o nešťastnou náhodu při výcviku. Problém nastal až ve čtvrtek 24. října, kdy postřelený voják pro účely pojistného řízení uvedl, že na poranění má přímý podíl český instruktor. Teprve poté se o události dozvěděli v Praze velitel speciálních sil Miroslav Hofírek a také Řehka, nechali podezření prověřit a pak informovali ministryni. K ní informace ale doputovala až v pátek 25. října.
Na celé kauze je nestandardní i to, že si ji přehazují státní zástupci. Původně kauzu dozorovalo Státní zastupitelství v Praze 6, pak bylo přeneseno do Uherského Hradiště, ale obratem se zase vrátilo do Prahy 6.
Podle Ondruše je ale pražský státní zástupce nepříslušný. „Měli by to poslat do Prostějova, kde sídlí speciální síly. Stejně jako v jiných případech by to měli dát podle místa útvaru,“ řekl Ondruš. Dodal, že trestní řád takové přehazování státního dozoru přímo zakazuje, protože by to mělo být podle bydliště nebo pracoviště podezřelého.