Článek
„Systém podvýborů, respektive jejich počet a zaměření, musí v příštím volebním období projít určitou revizí. Současné nastavení nepovažuji za šťastné,“ uvedla pro Novinky předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
„Je potřeba zvážit, jaké podvýbory je nutné zřizovat. Třiašedesát podvýborů je šílené,“ konstatovala předsedkyně výboru životního prostředí Jana Krutáková (STAN).
Názor hnutí ANO je důležitý, již nyní jde o nejsilnější klub a v letošních volbách aspiruje na vítězství. Hnutí STAN pak patří k důležité síle současné vládní koalice.
Poslanci pobírají pohádkové příplatky téměř bez práce
21 tisíc navíc bere 43 poslanců
V současnosti pobírá příplatek za vedení podvýboru 43 poslanců a poslankyň. Měsíčně jim na účet přijde podle aktuálního výpočtu 21 tisíc korun. Příplatek za post místopředsedy pak pobírá 12 poslanců. Odměna je poloviční, konkrétně 10,5 tisíce korun. Celkově za práci předsedů a místopředsedů podvýborů dala Sněmovna zhruba 35 milionů korun.
Jejich práci reálně nikdo nekontroluje, na rozdíl od jejich kolegů v čele výborů. Těm agenda přichází automaticky podle rytmu schvalování zákonů na plénu.
Během volebního období se někteří politici na pozicích měnili, zejména když Sněmovnu z různých důvodů opouštěli. Výjimkou byla situace, kdy hnutí ANO vyměnilo svého hejtmana a poslance a donedávna i primátora Josefa Bělicu za jiného poslance hnutí ANO kvůli kumulaci funkcí.
Peštová dostala 700 tisíc za jedno jednání
Novinky v minulých dnech popsaly, jak některé podvýbory ve Sněmovně fungují, respektive nefungují. Jako příklad uvedly podvýbor pro environmentální legislativu EU, který vede poslankyně ANO a někdejší náměstkyně na ministerstvu životního prostředí v éře Richarda Brabce Berenika Peštová.
Ten se sešel od svého vzniku v březnu 2022 jen jednou. Od té doby si Peštová na příplatcích za jeho vedení přišla na 700 tisíc korun. Poslankyně se brání, že místo uzavřených jednání na podvýboru svolává semináře a díky své funkci jim může dát větší důležitost.
Podvýbor spadá pod výbor pro životní prostředí, který vede již citovaná poslankyně Krutáková. Ta Novinkám řekla, že návrh na jeho zrušení nechystá. Hlasovat by o tom musel celý výbor a v rozhádané Sněmovně by takový krok vyvolal jen další vyhrocený spor.
Jednání o platech poslanců zase provázejí obstrukce, na hlasování ani nedošlo
Podle informací Novinek ale poslanci z hnutí ANO, na jejichž laxnost v čele podvýborů Novinky upozornily, dostali od stranického vedení vynadáno.
„Nasazení každého poslance je individuální a rozhodně ho nelze paušalizovat. Někteří poslanci jedou na 120 procent a u jiných jsou rezervy - to platí nejen napříč stranami, ale i napříč profesemi. Co se týče našeho klubu, jednám s poslanci raději osobně a z očí do očí - nikoliv přes média,“ reagovala šéfka sněmovní frakce ANO Schillerová.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová nechala otázky ohledně množství a kvality práce podvýborů bez odpovědi.
Jak může práce v podvýboru vypadat
Faktem je, že ne každý poslanec či poslankyně bere svou práci v čele podvýboru jen jako snadno vydělané peníze.
Pod zemědělský výbor spadá podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství vedený poslancem ANO Josefem Kottem. Ten se například pyšní tím, že vyjednal příslib navýšení příspěvku pro spolkovou činnost v letošním prvním pololetí. Jedná se o peníze například pro včelaře či chovatele.
„Svolávám podvýbor, když vyvstanou problémy, co se týče legislativy nebo při sestavováni rozpočtu,“ řekl Novinkám Kott. Vedle toho pořádá výjezdy do regionů - prý aby si poslanci téma osahali. „Vidí přímo v praxi, jestli jsou peníze potřeba. Občas přijdeme i na to, že potřeba navíc nejsou,“ dodal. Ve způsobu vedení podvýboru se prý inspiroval svým předchůdcem z minulého volebního období, vlivným komunistickým poslancem Pavlem Kováčikem. Kott byl tehdy jen členem.
Aktivně působí i podvýbor pro sport vedený občanským demokratem Jakubem Jandou. Na jeho půdě vznikala hned po volbách v roce 2021 například novela zákona o Národní sportovní agentuře, v současnosti na něm cizelují další změnu zákona věnující se sportovnímu prostředí. „Snažím se jej svolávat pravidelně jednou za tři měsíce minimálně. Je zaběhnutý a sportovci vědí, že když se na mě obrátí s jakoukoliv problematikou, snažím se to na podvýbor zařadit,“ řekl Novinkám Janda.