Článek
„Byl jsem členem technické infrastruktury ve Spojených státech, testoval jsem lidi na koronavirus v Nebrasce. V lednu jsme dostali nabídku vakcíny Moderna, tak jsme se nechali očkovat. S tím, že jsem se měl do Česka vracet v květnu. Z ambasády nám ale přišla odpověď, že očkování z USA v Česku neuznávají,“ popsal Novinkám Durčák.
Protože spolupracuje s Českým rozhlasem, po důvodech se pídil spolu s dalšími novináři.
Více než 2000 lidí v Česku dostalo covid opakovaně
„Bylo nám řečeno, že je to proto, že bychom mohli s těmi kartičkami podvádět. Což je lež; tam není možné podvádět. Až poté, když jsme to medializovali, tak ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že to bude uznávat. Bylo ale prvního července, pátého července a stejně se nic nedělo,“ dodal Durčák.
Přijet bez testu problém nebyl
Do České republiky se přitom vrátil bez problémů, dokonce se nemusel ani testovat na koronavirus.
„Doklad o očkování mi vzali Američani i Němci a cestou z Německa do Česka po mně už nikdo nic nechtěl. Volal jsem na ministerstvo a tam mi řekli, že mi pomůže obvodní lékař nebo hygiena. Ale tam to nešlo,“ přiblížil.
Očkovací centrum bez registrace otevřou i v brněnské Olympii a ostravské Karolině
S kolegy však zjistil, že v Německu není problém nechat si očkování z USA uznat v 80 lékárnách.
Společně s nimi se proto vydal do jedné z nich do Drážďan, kde spolu s cestovním pasem předložil doklad o očkování z USA a za tři minuty potřebný certifikát získal.
V Česku by sice měli občanům očkovaným ve vybraných mimoevropských zemích uznávat vakcínu praktičtí lékaři, v praxi to však stále nefunguje. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO ale problém v uznávání vakcín nevidí.
„Já pevně věřím, že to funguje. Nemám informace, že by to byl nějaký zásadnější problém,“ řekl Radiožurnálu.
Stát chce lidem posílat dopisy, ať se nechají očkovat
Na problémy s uznáním vakcín ze zahraničí upozornil poprvé na začátku června. Ministerstvo zdravotnictví uznávání dokladů o očkování ze zahraničí několikrát odložilo, nyní ho od 12. července umožňuje pro 13 mimoevropských zemí.
Certifikáty ze Srbska, Izraele nebo Velké Británie uznává přímo, u 10 dalších států, mezi které patří i Spojené státy americké, je nutné zažádat si o certifikát Evropské unie.