Článek
Invazivní rostlinný druh ze Severní Ameriky, známý jako vlčí bob mnoholistý, který do Krkonoš nepatří, ohrožuje životní prostor ostatním rostlinám. Prostor kolem sebe doslova dusí.
„Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokážou obohacovat půdu o dusík a měnit živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jako je například kopřiva nebo šťovík,“ přiblížil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
KRNAP v místě pádu smrku na auto kácí 15 stromů
Ochranáři se léta marně snaží výskyt lupiny v nejvyšších českých horách omezit. Rostlina, jež nemá v horské přírodě přirozeného nepřítele, je však silnější, vítězí na všech frontách a postupně vytlačuje původní krkonošskou květenu.
„Výzkumy potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. Jako agresivní invazivní druh škodí původním rostlinám. Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se zrovna rozšířila,“ podotkl.
„Pokud na túrách uvidíte kvetoucí lupinu, klidně ji utrhněte a doma dejte do vázy. Pomůžete krkonošské flóře,“ sdělil. „Pozor ale na trhání odkvetlé lupiny se zralými semeny, tím byste naopak přispěli k jejímu dalšímu šíření,“ varoval Drahný.