Článek
„Dvě třetiny českých dětí se seznámí poprvé s alkoholem před třináctým rokem. A to nejčastěji přímo na rodinných oslavách, případně na veřejných akcích, jako jsou třeba pivní slavnosti nebo vinobraní,“ uvedla Džamila Stehlíková, náměstkyně pro koordinaci prevence Státního zdravotního ústavu v Praze.
V oblibě je pivo
V patnácti pak údajně pravidelně popíjí alkohol třetina populace, což řadí ČR spolu s Ukrajinou do čela nelichotivého světového žebříčku nezletilých pijanů. O rok později přitom konzumují alkohol již tři pětiny nezletilých. Vede u nich pivo, následují destiláty, jimž na Moravě konkuruje víno. Při konzumaci o výběru nezřídka rozhodují ceny. Za pivo se mimo jiné v restauraci platí méně než třeba za vodu.
„V poslední době rovněž přibývá excesivního pití, a to zejména u děvčat. Jde o případy, kdy s cílem opít se vypijí více než pět sklenic alespoň třikrát měsíčně. Snaží se tím zapojit do party,“ podotkla Stehlíková s tím, že zatímco před šesti lety něco podobného přiznávalo třináct procent dívek, teď je to sedmnáct. Stejný problém řeší vedle ČR Velká Británie a Rusko. Ani jedna ze zemí dosud nenašla způsob, jak trend zastavit.
První cigareta v deseti
Podobně nelichotivé statistiky jako u alkoholu vykazují české děti v případě cigaret. Prvního šluka si dají v průměru v deseti letech, v Praze v devíti. „Více než devadesát procent kuřáků si jinak poprvé zapálí před osmnáctinami. Považují to za důkaz dospělosti. Osmdesát procent konzumentů se stane na nikotinu závislými,“ uvedla lékařka Lenka Štěpánková z Referenčního centra pro léčbu závislosti na tabáku.
Také ona vidí za závislostí mladistvých a nezletilých snadnou dostupnost legální drogy. Zmínila, že více než polovina cigaret se prodá v obchodech s potravinami. Navíc jsou oproti roku 1989 levnější. „Nyní si jich můžete koupit za průměrnou mzdu dvakrát více než tehdy,“ řekla.
Štěpánková by v rámci boje se závislostí tabákové výrobky zdražila a zavedla důsledný zákaz kouření v restauracích, kde si nezletilí často „vychutnají“ první dávku nikotinu. ČR podle ní prostor v boji s tabákem má. V posledním průzkumu, jak stát omezuje tuto legální drogu, se umístila až na 25. příčce ze sledovaných 30 evropských států.
Na řadě je Kocáb
Výbor ve snaze děti před legálními drogami chránit navrhl ministru pro lidská práva Michaelu Kocábovi osm změn. Vedle již zmíněného k nim patří například zavedení vyčleněné daně. Šlo by zhruba o procento ceny tabákových výrobků, z něhož by se léčili kuřáci.
Výbor obecně podpořil i zvýšení sankcí pro ty, co nalijí alkohol, případně prodají tabákové výrobky nezletilým. Místo současných maximálních padesáti tisíc by hříšník mohl dostat půlmiliónovou pokutu. Hrozila by ovšem nejen majiteli zařízení, ale také konkrétnímu prodavači nebo číšníkovi.