Hlavní obsah

Třetina Čechů chce zbrojní průkaz, kvůli bezpečnosti

Až třetina Čechů zvažuje pořízení zbrojního průkazu skupiny E, který lze získat pro ochranu zdraví a majetku. Plyne to z šetření agentury STEM/MARK, podle níž lidé jako nejčastější důvod uvádějí ochranu ať už vlastní, tak rodiny či majetku.

Foto: Novinky

Souhlas s tvrzením, že držení zbraně je v ČR užitečné

Článek

Podle policejních statistik je v ČR přes 316 tisíc držitelů zbrojního průkazu, kteří mají v držení více než milion zbraní. Zbrojní průkaz skupiny E je vůbec nejčastější, vlastní jej 260 tisíc lidí, často v kombinaci s dalšími skupinami, jimiž jsou sportovní, lovecké či sběratelské účely. Pro výkon povolání má v ČR zbrojní průkaz 70 000 lidí.

Z šetření vyplynulo, že tři procenta dotázaných průkaz skupiny E vlastní a třetina o jeho pořízení uvažuje.

Jako důvody pro pořízení zbrojního průkazu skupiny E jeho držitelé a zájemci o jeho pořízení v 70 procentech případů uvádějí zajištění bezpečnosti a ochranu majetku. Desetina označila za důvody zálibu ve zbraních, případně sportovní střelbu. Devět procent dotázaných uvedlo obavy z kriminality.

Lidé chtějí psychotesty i registr držitelů zbraní, ukázal průzkum

Domácí

„Většina držitelů a zájemců o průkaz skupiny E (73 procent) se dále domnívá, že držení zbraně zvyšuje jejich bezpečnost a umožňuje jim zabránit násilí nebo zločinu,“ uvedla agentura. Osm z deseti si zároveň myslí, že je v České republice užitečné vlastnit zbraň.

Názory na vlastnictví zbraně se přitom v čase prakticky nemění. Letos stejně jako v roce 2017 považuje držení zbraně za užitečné polovina dotázaných mezi 18 a 64 roky.

Anketa

Je podle vás držení zbraně v ČR užitečné?
Ano
94,6 %
Ne
5,4 %
Celkem hlasovalo 2775 čtenářů.

Agentura v souvislosti s aktuálním průzkumem připomněla i šetření Evropské komise z roku 2013. Z něj vyplynulo, že počet zbraní na 100 obyvatel byl v ČR se 13 kusy mírně podprůměrný. Na Kypru, ve Skandinávii, ale i v sousedním Rakousku šlo o výrazně vyšší počty na úrovni dvojnásobku.

Co bylo v ČR v rámci EU výrazně nadprůměrné, byly počty osob deklarujících držení střelné zbraně z důvodu osobní ochrany. V ČR a Litvě tento důvod uvedlo 43 procent dotázaných, což bylo v rámci Unie suverénně nejvíce a odpovídalo to trojnásobku průměru všech zemí EU, který byl 14 procent.

Aktuální průzkum proběhl od 26. června do 1. července a zapojili se do něj 504 respondenti.

Za přísnější zbraňovou legislativu. Pedagogové, studenti i rodiče obětí z fakulty žádají změnu

Domácí

Výběr článků

Načítám