Článek
Meteorologové vydali výstrahu před záplavami - extrémní stupeň nebezpečí hrozí na Klatovsku.
"Třetí stupeň je překročen na celé horní Otavě až po Sušici. Teď ráno ještě stoupá řeka na úplně nejvyšším úseku v pramenné oblasti, výrazněji pak v Sušici," uvedl Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky ČHMÚ.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Během dne sice ještě bude pršet, ale výrazně slaběji než v noci a v pondělí. "Zhruba 90 procent srážek už spadlo, sníh už také většinou odtekl. Takže žádná dramatická změna nebude," řekl.
Hladiny budou dopoledne kulminovat nejdříve na horním úseku, a to mírně nad aktuálním stavem. "V Sušici pak maximálně 20 až 30 centimetrů nad úrovní stavu ohrožení," uvedl Vlasák. Podle něj nejde o velkou povodeň, ale o dvou– až pětiletou, která bývá na Otavě poměrně často. Kulminace bude pomalá, bez ostrého zlomu, takže není jasné, zda bude v 9 nebo v 11 hod., ale určitě během dne. Nebude ale výrazná, dodal.
Situace na Ohři se ustálila
V osm hodin ráno byl vyhlášen první povodňový stupeň na řece Ohři pod přehradou Skalka u Chebu a rovněž na řece Bystřici v ostrově na Karlovarsku.
„Na Ohři už je situace ustálenější než ráno. Ohře tam reaguje na odtoky z vodního díla Skalka. Při průtoku 34,5 metru krychlových za vteřinu se pohybuje hladina řeky mezi prvním a druhým stupněm povodňové aktivity,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře v Chomutově Jan Svejkovský.
„Bystřice vypadá, že je za kulminací,“ dodal v deset dopoledne. „Podle předpovědí mají přijít deště nižší intenzity, než které v regionu panovaly v noci na úterý,“ pokračoval mluvčí povodí. „Deště už nemají být nepřetržité a spíše lokální, takže předpokládáme, že stavy hladin řek budou spíše udržovat. Nepředpokládáme, že by to mělo někde rapidně vylétnout nahoru,“ dodal Svejkovský.
Na Prachaticku první stupeň
Vltava v Lenoře na Prachaticku překonala v úterý ráno první povodňový stupeň. Hladina by během dne mohla stoupnout i na dalších místech v regionu. Jde především o Otavu a horní část Vltavy.
"Ale ta situace by neměla být tak dramatická, protože nejvíce vody spadlo na Šumavě a v dalších místech nejsou koryta řek tak plná," uvedla Kateřina Štěrbová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.
Hydrologové očekávají, že by nemělo pršet tak intenzivně jako během pondělí. V Lenoře dosahovala po ránu výška hladiny 135 centimetrů. Znamená to, že za posledních 24 hodin stoupla o více než 80 centimetrů.
Řeky stoupají i na východě
Po vydatných srážkách v Krkonoších a Orlických horách stouply hladiny řek v Královéhradeckém kraji. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Labi ve Vestřevi a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří. První stupně jsou vyhlášeny na Bělé v Jedlové a na Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí. Hladiny řek by během dopoledne mohly pozvolna stoupat.
"Během dne očekáváme místy, později pouze ojediněle dešťové přeháňky. V závislosti na množství srážek předpokládáme během dopoledních hodin ještě pozvolný vzestup, později pak kolísání vodních stavů okolo dosažených hodnot. Dosažení třetího stupně povodňové aktivity v tuto chvíli neočekáváme," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr.
Český hydrometeorologický ústav ale nevylučuje, že v profilu Vestřev lze předpokládat krátkodobé překročení třetího stupně povodňové aktivity.