Článek
Vládní balíček mění především daňové zákony. U daní z příjmů ruší některé výjimky. V případě daně z přidané hodnoty zavádí pouze dvě sazby místo nynějších tří, a to 12 a 21 procent.
Proti původnímu vládnímu návrhu budou do nižší sazby spadat i noviny. Opoziční poslanci chtějí do nižší sazby zařadit třeba dámské hygienické pomůcky nebo řezané květiny.
Zvyšuje se daň z nemovitostí, a to o 1,8násobek. Veškerý výnos z této daně zůstane podle koaličního kompromisního pozměňovacího návrhu obcím, zatímco původní vládní návrh počítal s tím, že část výnosu dostane stát.
Výměnou za to se sníží podíly obcí na některých daních z příjmů v rámci rozpočtového určení daní.
Firmám se zvýší také sazba daně z příjmů z nynějších 19 na 22 procent. Proti původnímu vládnímu návrhu se nebude zvyšovat renta pro bývalé prezidenty vyplácená podle zvláštního zákona.
Desítky pozměňovacích návrhů
K balíčku, který minulý týden Sněmovna projednávala v druhém čtení, navrhli koaliční i opoziční poslanci na osm desítek pozměňovacích návrhů.
O nich budou zákonodárci hlasovat právě v pátek v rámci třetího čtení. Jednání zřejmě bude dlouhé, v prvním i druhém čtení zákonodárci totiž jednali o balíčku několik dní.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve ujistil, že prostuduje všechny pozměňovací návrhy, i ty opoziční. Jde mu hlavně o zachování objemu úspor. Uvedl ale, že české veřejné finance nejsou v dobrém stavu, je proto nutné něco dělat.
Možné jsou podle něho dvě sady opatření k poklesu schodků státního rozpočtu, a to zvýšení některých daní a snížení některých výdajů nebo jejich kombinace, přičemž nic z toho není populární.
Na druhou stranu podle expremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše není konsolidační baliček zapotřebí. Stejně jako bývalá ministryně financí v jeho vládě Alena Schillerová i jako opoziční SPD tvrdí, že vláda zásadním způsobem zvyšuje daně.
Podle Babiše by vláda měla postupovat cestou investic. Podle předsedy opozičního klubu SPD Radima Fialy by vláda měla spíše snižovat nepovinné výdaje.