Článek
„Jsem docela rád, že v té komisi nejsem. Pod to, co ta komise nyní zveřejňuje, bych se rozhodně nemohl podepsat,“ prohlásil Zaorálek. Komise pracovala dva roky, Zaorálek v ní skončil na konci srpna, když se stal ministrem.
Komise v úterý oznámila, že kvůli OKD podá trestní oznámení na expremiéra Sobotku. „Je to plácnutí do vody. Chcete vidět krev, tak vám ji nabídneme. Nejsou tam důkazy, které by vedly k tomu, že by to trestní stíhání bylo podložené,“ prohlásil Zaorálek, který v Sobotkově vládě zastával post ministra zahraničí.
Komise k OKD chce dát stíhat Dlouhého, Bakalu i Pokorného
Poslanci z vyšetřovací komise se podle Zaorálka snaží udělat dojem, že mají v ruce něco extra. Podle šéfa kultury ale hlavní selhání státu proběhlo v roce 1996, kdy se vzdal majority. Tehdy byl premiérem Václav Klaus.
Zaorálek chce napsat svoji verzi závěrečné zprávy a vystoupit s ní ve Sněmovně. „Je mi líto, že komise se rozhodla pro tato gesta, která budou stát statisíce na nákladech, které nakonec prohraje,“ dodal Zaorálek.
Svědomí mám čisté, reagoval Sobotka
Proti trestnímu oznámení se vymezil i sám expremiér Sobotka. Novinkám napsal, že má čisté svědomí a že rozhodnutí komise pokládá za politicky motivované a populistické.
Sobotka k OKD: Svědomí mám čisté
Kromě expremiéra Sobotky má trestnímu oznámení čelit také exministr hospodářství za ODA z 90. let a současný šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, exministr pro správu národního majetku a privatizaci Jiří Skalický (ODA) či někdejší ministr a průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.
Sněmovní vyšetřovací komise podá trestní oznámení také na podnikatele Zdeňka Bakalu a Viktora Koláčka.