Článek
Muže z oblasti Uherskobrodska převáželi záchranáři do nemocnice v Uherském Hradišti. Ocenili přitom přístup volajícího na linku 155, který hned operátorku upozornil na vysokou váhu nemocného s tím, že určitě bude potřeba i pomoc hasičů.
„Důvodem bylo, že bydlí ve vyšším patře bez výtahu. Tyto informace jsou pro naše výjezdové posádky velmi cenné,“ vylíčila mluvčí krajské záchranky Gabriela Netopilová Sluštíková.
Uvedla, že pro převoz takzvaných bariatriků mají záchranáři na každé oblasti k dispozici rozšiřovací sadu na nosítka, jež ale není běžnou součástí vybavení sanitky a do terénu ji záchranáři automaticky nevozí.
Ve Francii vybourali dům, aby dostali 391 kilogramů vážící Američanku do nemocnice
Nosítka sama o sobě mají nosnost tři sta kilogramů. „Rozšiřovací sada se na ně velmi jednoduše nacvakne a tím se zajistí bezpečná přeprava dotyčné osoby,“ vysvětlila postup mluvčí.
V případě tohoto pacienta požádalo operační středisko záchranářů o pomoc krajské hasiče. „Konkrétně s tímto mužem nám pomáhalo jedenáct hasičů. Bez nich by takový transport nebyl možný,“ podotkla Netopilová Sluštíková.
Kolik tento konkrétní pacient vážil, záchranáři nespecifikovali, poznamenali však, že transportů s pacienty, již mají okolo 160, 220 či 240 kilogramů, absolvují někdy i několik během týdne.
Při manipulaci s obézními pacienty pomůže sestrám speciální zvedák s nosností 300 kg
Speciální sanitka
V případě transportů nadrozměrných pacientů se už i v nemocnicích lepší situace. Například Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) před nedávnem koupila speciální sanitku, která je na tyto převozy přizpůsobena.
Takzvaná XXL sanitka má pohon na čtyři kola, automatickou převodovku i klimatizaci v prostoru pro pacienty. Nejdůležitější je ale vnitřní vybavení.
„Největší devizou je elektrohydraulické transportní lehátko. To ulehčí posádce manipulaci s pacientem a jeho nakládání do sanitního vozidla. Je to bezpečnější i pro samotného pacienta,“ řekl Leoš Růžička, vedoucí dopravy KNTB.
„Dále jsou uvnitř dvě transportní sedačky, které lze přes rampu vytáhnout z vozidla a pacienta bez překládání odvézt do domu nebo vynést, kam je potřeba,“ dodal.
Součástí nového sanitního vozu je také schodolez, s jehož pomocí je možné pacienta v domě bez výtahu vyvézt i do vyšších pater, nebo naopak dostat dolů. Podobných výjezdů má doprava v KNTB několik denně. Pacienty vážící nad 140 kilogramů převážejí sanitky ve Zlíně v průměru čtyři za měsíc.
230 kilo
Vrchní sestra gerontologického oddělení KNTB Edita Habartová poznamenala, že obézních pacientů v poslední době přibývá.
„Momentálně u nás leží dva pacienti s hmotností 150 kilogramů, před pár měsíci měl jeden z našich pacientů dokonce 230 kilo. Péče o ně je samozřejmě mnohem složitější,“ uvedla .
„Nedávno jsem řešila transport jednoho takového pacienta po ukončení hospitalizace domů, a to byl problém. Nemohla jsem nikoho sehnat, nakonec mi pomohli dobrovolní hasiči a pacienta pomohli transportovat do třetího patra domu bez výtahu,“ doplnila Habartová.
KNTB ohledně transportu velmi obézních pacientů uzavřela první smlouvu o spolupráci s městem Zlínem, respektive tamními dobrovolnými hasiči. „Spolupráce je bezplatná. Do budoucna předpokládáme další oficiální spolupráce s jednotkami dobrovolných hasičů napříč celým Zlínským krajem. Jednání však stále probíhají,“ sdělila mluvčí KNTB Dana Lipovská.