Hlavní obsah

Tradiční masopustní ostatky přilákaly do Příkaz na Olomoucku stovky lidí

Příkazy

Stovky lidí přilákaly v sobotu do Příkaz na Olomoucku zdejší ostatky, jak se na Hané lidově nazývají poslední dny masopustního období. V obci vyvrcholilo masopustní veselí před dobou půstu, kterou ukončí až Velikonoce.

Masopust v PříkazíchVideo: Miloslav Hradil, Novinky

Článek

Tradiční ostatky na Hané připravilo spolu s obcí již popáté zdejší Hanácké muzeum v přírodě, známé i jako hanácký skanzen. „Rozhodli jsme se v naší vesnici oživit a rozvíjet dřívější tradici, která už postupně vymizela, přestože živá tu byla ještě na konci šedesátých let minulého století. Těší nás, že zájem lidí rok od roku vzrůstá,“ řekl Novinkám vedoucí muzea Petr Vodešil.

„Kdo do Příkaz zavítal, mohl nejen sledovat tradiční rej masek, ale být i při tom, jak řezník porcuje prase. Vůkol se pak linula nejen vůně tlačenky, polévky prdelačky, prejtu, jitrnic, jelítek, ovaru či dalších vepřových produktů, ale i masopustních koblih.

U stánků, kde to vše bylo k mání, bylo plno dlouho před zahájením programu. Někteří lidé mířili ve skanzenu i do útrob Kameníčkova gruntu, kde se smažily boží milosti, které návštěvníci mohli ještě čerstvé ochutnat.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Masopustní průvod v Příkazích na Olomoucku

Rozlučte se se zimou! Recepty na tradiční pochoutky oslavující dobu hojnosti

Móda a kosmetika

„Bez dobrého jídla si ostatky nedovedu představit. Vždy když do Příkaz na tuto akci jedu, se na něj těším,“ svěřil se Novinkám Jaroslav Chytil z Olomouce. „Půst, který přijde, je dlouhý, a byť jej zas až tak moc nedodržuji, v období masopustu si rád nacpu břicho vepřovými dobrotami,“ doplnil Jan Pokorný z Prostějova.

Na místo starosty mladíci

„Hanácký masopust má nepochybně svá specifika. V průběhu staletí v jeho rámci vznikl systém různých obyčejů, her a zvyků nazývaných hanácké nebo ostatkové právo. Smyslem je hra, kdy mladíci převezmou prostřednictvím stárka na pár dní od starosty povinnosti a práva, které jim dočasně umožní převzít vládu nad obcí. Tu doprovázejí různé taškařice,“ uvedl Josef Urban z Hanáckého muzea.

„Je to příjemné být stárkem, ale je to i zodpovědnost, protože člověk musí dohlížet na to, aby všichni nejen drželi ostatkové právo, dělali, co mají, ale také, aby se bavili, tancovali, jedli a pili, prostě se veselili,“ řekl Novinkám s úsměvem stárek Miroslav Hrabčík.

Starosta Příkaz Jaroslav Sívek (SNK) neváhal, když jej za místní chasu před obecním úřadem stárek požádal, aby jí předal dočasnou nadvládu nad obcí. „Obecní rada se vám rozhodla ostatkové právo předat,“ prohlásil.

Chasu tím potěšil, ale příliš si nepomohl. Ta totiž okamžitě využila své čerstvě nabyté vlády a po krátkém soudu dostal starosta obří vařečkou deset ran na zadek.

Pak se již průvod maškar, mezi nimiž nechyběli tradiční medvěd, vysloužilý voják, čert, klaun či smrtka s kosou, vydal za doprovodu muziky Nákelanka na obchůzku po obci, kterou zakončil ve skanzenu.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Masopustní průvod v Příkazích tradičně oživuje i hudba.

Tanec s medvědem

Masky na zastávkách hlavně koštovaly slivovici či pojídaly hanácké koláče a další dobroty, medvěd se nevyhnul ani tanci. Jak by také ne, když je na Hané odpradávna tanec s ním spojován s všeobecně prospěšnými účinky.

V muzeu si přišly na své i děti, pro které tu byla dílnička, kde si mohly vytvořit třeba masopustní masku, nechyběla ani soutěž o nejkrásnější masku. Tečkou za celou akcí byl v areálu muzea tradiční rituál pochovávání basy v podání chasy z nedalekého Hynkova.

„Jezdíme sem na ostatky již několik let a vždy se nám to tu hodně líbí. Už přemýšlíme i nad tím, jestli sem příští rok nevyrazíme i s nějakou maskou, ať se do toho dění ještě více zapojíme,“ řekla Novinkám Eva Bláhová, která do Příkaz dorazila v sobotu s manželem z Přerova.

Popeleční středou začíná čtyřicetidenní půst

Velikonoce
Související témata:
Hanácké muzeum v přírodě

Výběr článků

Načítám