Článek
„Neoestébácké metody 20 let po revoluci ohrožují samu podstatu demokracie. I kauza Savoy, nemožnost potrestat Randákův a Dimunův jednoznačný podíl na porušování zákonů, ukázala slabost stávajících možností obrany,“ reagoval v SMS pro Právo šéf ODS Mirek Topolánek na to, že měl Randák šířit fotografe z jeho dovolené.
„Ať už to dělá Randák nebo někdo jiný, společnost se musí bránit. Jako potenciální premiér chci ústavní svobody, tedy i právo na soukromí garantovat,“ uvedl Topolánek a dodal: „Moje dovolená je v tom nepodstatná“.
Právě Petr Dimun, šéf oddělení komunikace ČSSD, do kterého se Topolánek opřel, ve čtvrtek rozeslal tiskovou zprávu, ve které odmítl, že by měla ČSSD něco společného s Randákovým počinem. O tom se totiž spekuluje jako o jedné z možností. „ČSSD odmítá jakoukoliv spojitost s případem fotek z dovolené špiček ODS a lobbistů na jejich vilách a jachtách v Itálii,“ uvedl šéf sekce PR a marketingu Lidového domu Dimun.
"Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky,"
Informaci, že snímky z italské dovolené politiků měl šířit Randák, přinesla ve čtvrtek Mladá fronta Dnes. Na dovolené byli v Toskánsku jak Topolánek, tak jeho přítel Marek Dalík, exministr dopravy Aleš Řebíček, místopředseda ČSSD Milan Urban, lobbista Vladimír Johannes a šéf ČEZu Martin Roman.
„To neumím nijak komentovat, protože o tom nic nevím,“ uvedl místopředseda ČSSD Urban na dotaz Práva, co říká na to, že měl fotografie šířit Randák. Urban také odmítl spekulaci, že se v souboru fotografií objevil jako součást vendety kvůli jeho nedávné snaze, aby nebyl na kandidátce do Sněmovny středočeský hejtman David Rath. „To považuji za úplný nesmysl,“ sdělil. [celá zpráva]
Randák: Neříkám, že z kauzy nemám radost
MfD uvedla, že jí v úterý Randák předal fotografie a videa z dovolené. Randák prý řekl, že dostal tip, kde tito lidé budou, a měl úkol to zdokumentovat. Zadavatele podle MfD neprozradil. Podle deníku sledovali Topolánka vyškolení profesionálové, sledování prý přijde až na půl miliónu korun.
Randák ve čtvrtek v ČTK nepopřel, že má radost z posledního vývoje kauzy. "Neříkám, že mne celá ta kauza netěší, ale neblázněte," odpověděl na přímou otázku, zda stál za sledováním českých politiků, lobbistů a byznysmenů. V současnosti podle něj existuje snaha odvést pozornost veřejnosti k tomu, "kdo to zorganizoval, co je za tím". Podle něj je důležitější obsah fotek. "Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky," poznamenal bývalý šéf tajné služby.
Roman: Dovolenou jsme s nikým neplánoval
K setkání se ve čtvrtek vyjádřil také šéf ČEZu Martin Roman. Do Toskánska prý jezdí pravidelně. A letos se domluvil s Alešem Řebíčkem, že mu půjčí jachtu. "To, že navštívili stejnou oblast, není až tak překvapující, neboť se jedná o velmi příjemné místo u moře, které je v dojezdové vzdálenosti od Prahy (podobně jako se lidé v zimě schází ve Špindlerově Mlýně, aniž by se dopředu domlouvali)," vysvětlila mluvčí ČEZu Eva Nováková. V setkání lidí, kteří si pro dovolenou vybrali stejnou část Itálie, nevidí šéf firmy nic podezřelého.
Odmítl, že by někomu jinému organizoval dovolenou.
Dovolená je podivná právě tím, že se politici a členové vedení ČEZu "náhodně" sešli několik dní poté, co politici projednali emisní povolenky pro ČEZ v hodnotě desítek miliard korun. Roman připomněl, že ani Topolánek ani Řebíček pro povolenky nehlasovali. Suma podle něj není dárkem. Firma sice dostane povolenky za desítky miliard zdarma, zaváže se ale k modernizaci zařízení, aby produkovala méně oxidu uhličitého.