Článek
"Budu mít tendenci využít těch 30 dnů, takže zhruba bych řekl 4. října," uvedl šéf ODS. Topolánek dále prohlásil, že chce postupovat standardně podle Ústavy a hlasování o důvěře nebude spojovat s projednáváním žádného zákona.
V minulosti přitom předseda občanských demokratů připustil, že by ODS mohla vyvolat předčasné volby, o které usiluje, spojením žádosti o důvěru s návrhem nějakého vládního zákona. Pokud takový zákon Sněmovna neprojedná, prezident ji má podle Ústavy rozpustit. Odborníci ale tvrdí, že takový postup je v rozporu s normálními ústavními procedurami.
Také místopředseda ODS Petr Nečas v pátek naznačoval, že nová vláda požádá Sněmovnu o důvěru až za několik týdnů po svém jmenování. "Spíše se to bude blížit k využití celého toho období," řekl Nečas a narážel na ústavní třicetidenní lhůtu.
Do té doby podle něj kabinet připraví své programové prohlášení, jež předloží poslancům. Ústava sice nic takového nepředepisuje a vláda může prostě jen požádat o důvěru, i kabinety v minulosti ale po volbách současně se žádostí o důvěru programové prohlášení předkládaly.